Načítání obsahu, prosím počkejte
Shih-tzu

Shih-tzu

Země původu:
Tibet
Hmotnost psa:
4-7,25 kg
Hmotnost feny:
4-7,25 kg
Výška psa:
20-28 cm
Výška feny:
20-28 cm
Barva:
černý; bílý; zlatý; tmavě hnědý; světle hnědý
Skupina FCI:
9: Společenská plemena
FCI:
standard

Shih-tzu /ši:cu/ je starobylé plemeno společenských psů.

Historie a původ

Historie Shih-tzu sahá až k počátkům našeho letopoču. Jeho původ je stejně záhadný jako původ většiny asijských plemen. Je řazen do skupiny "čínských psů". Je známo, že plemeno Shih-tzu bylo chováno a cílevědomě kříženo po několik století. Země původu tohoto plemene je Tibet. Předkové Shih-tzu byli chováni v chrámech a klášterech. Kontakt mezi Tibetem a Čínou se přibližně v 8. století, díky náboženskému propojení, prohloubil, což mělo vliv i na chov a rozšíření těchto psů. Přesvědčení o posvátnosti tibetských lvích psů, ve kterých údajně dále přežívají duše zemřelých mnichů a kněží, bylo svého času velice rozšířené. Posvátnost dokazují i sochy se zřetelnou podobou lvího psa, nebo přímo lvů, který je symbolem ve světě buddhismu, z mědi nebo kamene umístěné před vchody chrámů a synagog jako strážci či hlídači. Existuje množství pohádek a legend, souvisejících se lvím psem.

Chov ve světě

Od roku 1300 tyto psy lidé běžně chovali ve svých domovech. V roce 1908 Jeho Svatost Dalajláma daroval císařovně vdově Cch´- si , která v té době držela přes stovku pekinézů, několik psů. Ti byli popisováni jako podobní "lvím psům" vídaným v Pekingu. Císařovna je nazvala ši-tzu kou. Po její smrti byli psi rozdáni nejrůznějším zájemcům. První oficiální záznamy o importu lvích psů do Evropy pocházejí z roku 1901. Tito psi se nacházeli v Anglii, ale během první světové války všichni bez zanechání potomků vymřeli. Další přišli do Anglie až po první světové válce.

Chov v ČR

V plemenné knize ČR je jako první zapsaná fena Chanell vom Tadsch Mahal, narozená v roce 1978 v majetku Katky Štroblové (CHS Sluneční svit), druhé místo zaujímá dcera Chanell a Urmela vom Heydpark - Alice Sluneční svit. Dovezená fena Andromeda di Casa Corsini dala chovatelské stanici Vojtěcha Vinčánka Krása Moravy život vrhu štěňat, jejichž otcem byl E´lal vom Tschomo Lungma. Dalšími dovezenými zvířaty byla fena Etana Chicatita z Belgie a pes Berril Le petit Joujou z tehdejší NSR. Po tomto psovi byly dva vrhy v chovatelských stanicích Sluneční svit a Krása Moravy. Dovozy z Rakouska, NSR a NDR rozšířily chovnou základnu. Chovatelský klub vznikl v roce 1978.


Zdroje:  Wikipedie