Načítání obsahu, prosím počkejte
Serval

Serval

Latinský název:
Leptailurus serval
Délka:
60-100 cm
Hmotnost:
9-18 kg
Délka života:
20 r
Délka ocasu:
24-45 cm
Délka březosti:
70 d
Počet mláďat:
1 4

Serval stepní (Leptailurus serval, dříve Caracal serval) je africká kočkovitá šelma.

Rozšíření a nároky na prostředí

Žije na jihu Afriky, na Sahaře a v Transvaalu. Vyskytuje se na savanách, volných pláních i v zalesněných oblastech.

Popis

Vysoké a mrštné zvíře, které se podobá psovi s hlavou kočky. má velké, na konci zakulacené uši a kožešinu téměř stejnou jako gepard. Vysoké nohy mu umožňují lehce a tiše se pohybovat ve vysoké trávě savany.

Potrava

Živí se savci od hlodavce po antilopu, ale jeho obvyklou potravou jsou ptáci, ještěrky, ryby, žáby, hmyz (a to zejména kobylky) nebo plody ovocných keřů a stromů.

Taktika lovu

Když serval zjistí kořist, obvykle při stmívání a sluchem, exceluje svým uměním chytit kořist jako kočka, překvapením. Skáče až do vzdálenosti 4 m a přes 1 m vysoko na oběť, které se zmocní předními tlapami.

Způsob života

Serval je aktivní ve dne. Žije samotářsky jako téměř všechny kočkovité šelmy, i když samice jsou v teritoriích samců trpěny. Po 70 dnech březosti se rodí přibližně 1 - 4 mláďata. Samice rodí v doupěti nebo noře jiného zvířete, které vyžene. Po narození hned sají mateřské mléko. V době dospívání se mláďata kočkují a doprovázejí matku na lov, aby se něco přiučily. Pak se osamostatní a žijí svým samotářským životem.

Ochrana

Není sice chráněným druhem, ale je monitorován. Největší nebezpečí je jeho lov, kvůli kterému se stává stále vzácnějším.

Zajímavosti

- je velice dobrý plavec - umí najít hlodavce a zadními tlapami ho vyhrabat z nory - v zajetí ho lze snadno ochočit - může být spatřen i v albínské podobě, ale jen vzácně


Zdroje:  Wikipedie