Načítání obsahu, prosím počkejte
Rybák čínský

Rybák čínský

Latinský název:
Talasseus bernsteini
Stav ohrožení:
Ohrožen

Rybák čínský (Thalasseus bernsteini) je středně velký druh rybáka ze skupiny chocholatých rybáků rodu Thalasseus. Jde o jednoho z nejohroženějších asijských ptáků vůbec – na světě žije méně než 50 jedinců.

Popis

Je celkově bíle zbarvený, s černou čepičkou prodlouženou do chocholky, světle šedým hřbetem a křídly a černými krajními 3-5 ručními letkami. Nohy jsou černé, zobák žlutý s černou špičkou. V prostém šatu (v zimě) je čepička redukovaná, čelo a temeno jsou bílé, na zobáku se objevuje ještě žlutá špička. Zbarvení mladých ptáků nebylo známo, popsáno bylo až nedávno.

Rozšíření

Hnízdiště nebyla donedávna známa, zanamenán byl pouze letní výskyt na pobřeží Číny, v zimě odtud na jih po Thajsko a Filipíny. V roce 2000 byly poprvé objeveny čtyři hnízdící páry na východním pobřeží Číny v provincii Fu-ťien.[4] Druh byl předtím považován za vyhynulý a i dnes je jeho budoucnost nejistá, přestože bylo v roce 2004 objeveno nové hnízdiště v provincii Če-ťiang. Populace totiž od té doby klesla na polovinu a druh je na pokraji vyhynutí.


Zdroje:  Wikipedie