Načítání obsahu, prosím počkejte
Ruský toy španěl

Ruský toy španěl

Známé také jako:
Ruský toy;moskevský dlouhosrstý toy teriér
Délka života:
14 r
Počet mláďat:
1 2
Země původu:
Rusko
Hmotnost psa:
1-3 kg
Hmotnost feny:
1-3 kg
Výška psa:
19-29 cm
Výška feny:
19-29 cm
Skupina FCI:
IX. Společenská plemena,
Sekce FCI:
9 Kontinentální Toy španělé a ruští toy
FCI:
standard

Ruský toy je milý, přátelský, veselý, má rád společnost lidí, je prostě takový, jaký má správný společenský pes být. Není agresivní, ale ani bázlivý. Je výborný hlídač, který vás svým štěkotem upozorní na každé nebezpečí. Navíc je tento pes se svými proporcemi velmi nenáročný na prostor. Dá se říci, že toto plemeno na svoji slávu teprve čeká. V dnešní době čím dál více lidí hledá psa, který zabere málo místa, je zábavný a dokáže člověka potěšit. Ruský toy je do bytu či domu přímo určený. Moskevský toy teriér je navíc velice pohledný a nevšední pes. Je lehký, mrštný a energický, což z něj činí ideálního psa pro agility mini. Ve velikosti se psi a feny moc neliší, ale jejich povaha je výrazně odlišná.

Popis

Moskevský dlouhosrstý toy teriér je drobný a jemný pes. Výšku psů i fen udává standard jednotně: 20 až 28 cm +/- 1 cm. Minimální váha je 1 kg, maximální 3 kg. Ruský toy teriér se chová v barvách: černá s pálením, hnědá s pálením, modrá s pálením a červená. Srst ruských teriérů se dělí na dvě variety: krátkosrstá a dlouhosrstá. Krátkosrstá má hladkou, přiléhající srst. Dlouhosrstá varieta má 3 - 5 cm dlouhé chlupy, ale srst na hlavě a některých dalších místech je krátká, jinde naopak tvoří praporce. Dlouhá srst na uších vytváří závěsy. Toy teriér připomíná na první pohled čivavu.

Péče

Malý toy teriér není náročný na chov, nebude mu těsno ani v malém bytě. Lidi má rád, tím spíše děti. Rád si hraje, rád sportuje, ale hodí se i pro lidi méně aktivní. Několik kratších procházek stačí. Tento pes je vhodný i pro začátečníky. Další přednost tak malého plemene je fakt, že toho moc nesní a vejde se téměř kamkoli. Proto je poměrně snadné brát ho s sebou. Také péče o srst je velmi jednoduchá - pejska stačí 1 až 2x týdně pročesat.

Historie

Moskevský dlouhosrstý toy teriér je poměrně mladé plemeno. V roce 1958 se ve vrhu krátkosrstých toy teriérů objevilo dlouhosrsté štěně - pejsek. Toho se s nadšením ujala ruská chovatelka Jevgenija Fominična Žarova. Ve snaze udržet u toye dlouhou srst našla podobnou fenku. V roce 1962 se narodil první vrh dlouhosrstých štěňat. Paní Žarová pokračovala dál s chovem a pečlivou selekcí. Díky velkému úsilí a nadšení bylo plemeno v Rusku uznáno už roku 1966. K nám se dostalo v roce 1986 a v současnosti je u nás zapsáno více než 300 jedinců. Ročně naše chovatelské stanice odchovají více než dvacet štěňátek. Jejich počet se rozrůstá pomalu, neboť fenka mívá ve vrhu pouze 1 až 2 štěňata.


Zdroje:  Wikipedie