Načítání obsahu, prosím počkejte
Řasovník protáhlý

Řasovník protáhlý

Latinský název:
Phyllopteryx taeniolatus
Stav ohrožení:
Ohrožen

Phyllopteryx taeniolatus, řasovník protáhlý, je mořská ryba příbuzná mořskému koníku. Synonymická jména jsou Phyllopteryx foliatus, Syngnathus foliatus (Shaw, 1804), Syngnaths taeniolatus a řasovník chaluhový.

Jméno

Řasovník protáhlý, Phyllopteryx taeniolatus, je jediným členem rodu řasovník, jde o monotypický rod. Existuje ještě řasovník rozedraný, Phycodurus eques, ale jak je vidno z latinského pojmenování, nejedná se o dva druhy stejného rodu. Přestože české pojmenování rodu se u řasovníka protáhlého a řasovníka rozedraného shoduje, latinská jména rodů jsou Phyllopteryx taeniolatus a Phycodurus eques, nejde tedy o stejný rod a řasovník je skutečně monotypickým (pouze jednu skupinu v sobě majícím) rodem. Řasovník byl pojmenován po svém vzhledu, který připomíná řasu, díky čemuž je dobře maskován v porostech řas, ve kterých se obvykle pohybuje. Může měřit až 45 cm.

Výskyt

Řasovník se nachází ve vodě v hloubkách od 3 do 50 m okolo jižního pobřeží Austrálie, zhruba mezi Port Stephens v Novém Jižním Walesu a Geraldtonem v Západní Austrálii a také kolem Tasmánie. Řasovník protáhlý je emblémem australského státu Victoria.

Způsob života a rozmnožování

Řasovník se živí drobnými korýši a ostatním zooplanktonem. Potravu nachází například v puklinách útesů, do nichž strká svůj dlouhý trubkovitý čumák. Řasovník postrádá chápavý ocas, jímž se podobné druhy dokážou přichytit k podkladu, a tak proplouvá porosty řas v mělkých šelfech, připomínaje řasu unášenou proudem. Spolu s mořskými koníky, řasovníkem rozedraným, Phycodurus eques a mořskou jehlou je jediným známým druhem, ve kterém snášejí vejce samci. Samec nosí oplozené vejce přichycené pod ocasem po dobu osmi týdnů. Po vylíhnutí jsou mladí řasovníci nezávislí a hned začínají přijímat potravu[3]. V zajetí je páření vzácné, neboť výzkumníci musí ještě porozumnět, jaké faktory podněcují řasovníky k rozmnožování. Jediná místa, kde se podařilo řasovníky úspěšně odchovat, jsou: -Aquarium of the Pacific, Long Beach, Kalifornie -Melbourne Aquarium, Melbourne, stát Victoria v Austrálii -Tennessee Aquarium v Chattanooga, stát Tennessee v USA, Jiná zařízení dokázala dosáhnout alespoň kladení vajec. V zajetí přežívá při úspěšném odchovu zhruba 60 % narozených řasovníků.


Zdroje:  Wikipedie