Načítání obsahu, prosím počkejte
Ragdoll

Ragdoll

Země původu:
USA
Hmotnost psa:
7-10 kg
Hmotnost feny:
7-10 kg

Ragdoll je druhá největší kočka na světě, hned po mainské mývalí kočce. Patří mezi polodlouhosrsté kočky a velikostně se řadí mezi středně velká plemena. Tělo těchto koček má působit mohutným dojmem. Váží něco mezi 7-10 kg a délka u kocourů může dosahovat až jednoho metru.

Vzhled a stavba těla

Je velká, svalnatá, se silnými kostmi a plným hrudníkem. Nejdelší srst jí nárůstá na krku, na hlavě naopak nejkratší. Jejich srst je velmi hustá, hedvábně jemná a nemá sklony k plstnatění. Koťata jsou většinou po narození celá čistě bílá, ale už po několika týdnech se začnou zbarvovat. Zbarvování srsti končí až ve 4 letech, kdy je ukončen i jejich tělesný vývin. Hlava je klínovitá s pevnou, silnou bradou. Velké a oválné oči by měli být modře zbarvené (čím jsou tmavší, tím lépe) a středně velké uši, posazené dále od sebe, jsou mírně zaoblené, nikoli do špičky. Nos je mírně prohnutý. Krk mívají krátký a tlustý a spolu s dlouhými chlupy navazují plynule na hruď. Přední nohy jsou o něco kratší než zadní (zadní část mírně vystupuje nahoru). Velké tlapy mají kulatý tvar a mezi prsty jim vyrůstají chomáčky chloupků. Tyto kočky mají středně dlouhý a huňatý ocas.

Historie

Ragdoll patří mezi relativně mladá plemena. Zrodilo se v 60. letech 20. století v Kalifornii, kde bylo vyšlechtěno chovatelkou Annou Baker, která pro chov tohoto plemene využila bílou perskou kočku jménem Josephina a kocoura plemene birma. LEGENDA: Josephina během březosti utrpěla autonehodu bez vážných zranění, ale Anna tvrdila, že se Josephině po autonehodě objevily typické vlastnosti pro ragdolly → po zvednutí do náruče kočička uvolní své svalstvo, tím se podobají hadrovým panenkám - podle toho také dostaly své jméno Ragdoll (z angl. "Rag" hadr, "doll" panenka). Zakladateli tohoto plemene se tedy stali koťata Fugiana, Buckwheat a Daddy Warbucks.

Charakter

Ragdoll jsou velmi přátelské k lidem, rády se mazlí, jsou extrémně přítulné, hravé, společenské a zvědavé. Vycházejí dobře i s ostatními kočkami. Pokud nechcete, aby Váš mažlíček trpěl samotou (špatně ji snáší), pořiďte si kočiček více. Říká se, že se podobají psům (hlídají si své majitele, snadno se naučí chodit na procházky v postrojku a s oblibou nosí své kočičí hračky - dokáže aportovat). Jsou velice důvěřivé, dokonce i k cizím a díky tomu je možné využívat je při felinoterapii.

Standard

Ragdoll jsou uznané ve těch typech (mitted, colorpoint a bicolor) a devíti barvách (red, creme, lynx, tortie, torbie, seal, chocolate, blue, lilac). Colorpoint Kočky tohoto typu musí mít nohy, uši, ocas i masku sladěnou s trupem.Nos a polštářky na tlapách mají tmavé, zatímco náprsenka, bříško a hruď jsou světlejšího odstínu. Nesmí mít nikde bílou barvu. Mitted Je podobný colorpointu, ale na nohách má bílé ponožky (bez tmavých fleků). Od ocasu až k bradě vede bílý pruh a polštářky na tlapách jsou růžové. Bicolor Ragdoll typu bicolor mají záda, uši, ocas a masku tmavě zbarvenou. Okolo nosu by měla být bílá skvrna ve tvaru obráceného písmena V.


Zdroje:  Wikipedie