Načítání obsahu, prosím počkejte
Racek vnitrozemský

Racek vnitrozemský

Latinský název:
Ichthyaetus pipixcan
Stav ohrožení:
Ohrožen

Racek vnitrozemský (Ichthyaetus pipixcan, dříve Larus pipixcan) je středně velký až malý severoamerický druh racka z rodu Ichthyaetus.

Popis

Dospělí ptáci se podobají racku atlantickému, mají však větší bílé srpky nad a pod okem a odlišnou kresbu křídla. Mají černou hlavu, bílé tělo a ocas, šedý hřbet, šedá křídla s černou kresbou na špičce, oddělenou od šedé barvy bílým pruhem. Krajní ruční letky mají rozsáhlé bílé špičky. Nohy jsou tmavočervené, zobák červený, s tmavým pruhem na špičce. V prostém šatu (v zimě) mají bílé čelo a bradu, zbytek černé čepičky je bíle proužkovaný. Mladí ptáci mají hlavu zbarvenou jako dospělí – v prostém šatu, hnědá křídla a bílý ocas s černou páskou na konci.

Výskyt

Racek vnitrozemský hnízdí na prériích ve vnitrozemí jižní Kanady, areál zasahuje na území Spojených států (Jižní Dakota, Minnesota). Početnost populace se v posledních letech drasticky snižuje (v roce 1950 v jedné z kolonií 3 000 000 párů, celosvětová populace v současnosti asi 350 000 párů). Tažný na velkou vzdálenost, většina ptáků zimuje jižně od rovníku na pobřeží Jižní Ameriky od Peru po jižní Chile. Zatoulaní ptáci byli zjištěni v Karibském moři a na atlantském pobřeží Jižní Ameriky, Havajských ostrovech, Japonsku, na sever po Aljašku. Každoročně zaletuje do západní Evropy.


Zdroje:  Wikipedie