Načítání obsahu, prosím počkejte
Racek Bonapartův

Racek Bonapartův

Latinský název:
Larus philadelphia
Délka:
20-30 cm
Rozpětí křídel:
90-100 cm
Stav ohrožení:
Ohrožen

Racek Bonapartův (Larus philadelphia) je severoamerický malý racek rodu Larus, nověji řazený do rodu Chroiocephalus. Dospělí ptáci měří 28-30 cm a mají rozpětí křídel 90-100 cm, je tedy menší než racek chechtavý a jen o málo větší než racek malý.

Popis

Podobá se racku chechtavému, je však výrazně menší a má o něco menší černý zobák. Spodina ručních letek je bílá, s ostře odděleným černým lemem na zadním okraji křídla (rozdíl oproti racku chechtavému). Hřbet a záda jsou šedé, o něco tmavší než u racka chechtavého. Ve svatebním šatě má černošedou kápi. Mladí ptáci jsou zbarvení celkově hnědě, i v tomto věku jsou od racka chechtavého rozlišitelní podle ostře ohraničeného tmavého zadního okraje křídla.

Rozšíření

Hnízdí ve vnitrozemí na severu Severní Ameriky od západní a střední Aljašky přes Kanadu po zátoku James Bay. V mimohnízdní době táhne na zimoviště, která leží na nezamrzajících řekách a jezerech severních Spojených států a na východním i západním pobřeží Severní Ameriky na jih po Mexiko a Karibské moře. Pravidelně v malých počtech zaletuje do západní Evropy, jednou byl zjištěn také v České republice.

Výskyt v České republice

Racek Bonapartův byl na našem území zjištěn pouze jednou, a to 24. 4. 1998 na rybnících u Tovačova (Olomoucký kraj).

Výskyt v Evropě

Vzácný zatoulanec na pobřeží, jen výjimečně bývá zastižen dále ve vnitrozemí. Většina pozorování pochází z Velké Británie, dále byl pozorován na Islandu, ve Francii, Belgii, Nizozemsku (2×), Dánsku, Norsku, Španělsku (9×) a na Azorech (8×).[4] Mimo to byl dále zjištěn v Německu (2×) a Švédsku (3×).


Zdroje:  Wikipedie