Načítání obsahu, prosím počkejte
Pulec

Pulec

Stav ohrožení:
Neohrožen

Pulec je žabí larva, v širším pojetí také označení pro larvy všech obojživelníků. Vyznačuje se vnějšími keříčkovitými žábrami, které se postupně přesouvají dovnitř těla. Žije jen v čistých sladkých vodách. Obvykle jde o býložravce, který se živí vodními rostlinami a prvoky. Ve střevě mají spirální řasu uzpůsobenou ke trávení. V drsných a nepříznivých podmínkách se z něho však může stát masožravec, případně dochází ke kanibalismu. Stávají se častou potravou jiných živočichů.

Vývin

Při prvních dnech svého života je pulec vyživován ze žloutkového váčku. Po prolomení úst se už může živit rostlinnou potravou. Zprvu je pulec beznohý, později mu narostou zadní a pak přední končetiny. Ocas se stále zmenšuje. Vnější žábry přerůstá kožní záhyb. Místo amoniaku začíná vylučovat močovinu. Zahajuje také tvorbu hemoglobinu. Po několika měsících se z pulce stává dospělá žába.

Zajímavosti

Pulci listovnice červenooké se obyčejně líhnou až po uplynutí jednoho týdne. Občas se však může stát, že vajíčka chce sežrat had. Pulci jsou citliví na otřesy a rozpoznají hadí žvýkání. Stačí, aby uplynula polovina týdne, a mohou se vyklubat, a tak je alespoň část potomstva zachráněna.


Zdroje:  Wikipedie