Načítání obsahu, prosím počkejte
Pudu jižní

Pudu jižní

Latinský název:
Pudu pudu
Výška v kohoutku:
35-40 cm
Délka:
80 cm
Hmotnost:
9-15 kg
Délka života:
8-10 r
Délka ocasu:
7 cm
Délka březosti:
210 d
Počet mláďat:
1
Stav ohrožení:
Ohrožen

Pudu jižní, synonymum jelínek pudu (Pudu pudu nebo Pudu puda), je jelínek z Jižní Ameriky (Argentina a Chile). Jde o nejmenšího jelena na světě.

Popis

Pudu jižní je jednolitě tmavohnědě zbaven. V dospělosti je vysoký do 40 cm a dlouhý asi 85 cm se 7cm ocáskem. Váží 9 – 15 kg. Má krátké nerozvětvené parůžky (max. 10 cm dlouhé).

Potrava a způsob života

Žije skrytým životem v deštných lesích a houštinách v různých prostředích (savany, stepi) od nížin až do hor. Obývá prostředí, které na jiných kontinentech obsadily kozy (ty v Jižní Americe divoce nežijí). Oproti většině jelenovitých savců se nesdružuje do stád. Živí se rozmanitou rostlinou potravou, kterou v těchto lesích najde – listy i celými větvemi, plody, trávou apod. Mívá jen 1 mládě, které se rodí po 210 dnech březosti. Váží 1 – 1,5 kg a oproti dospělým jedincům je světleji hnědé bíle skvrnité.

Ohrožení a chov

Pudu jižní je zařazen do Červené knihy ohrožených druhů zvířat IUCN. Je ohrožen především ztrátou svého přirozeného prostředí díky rozvoji zemědělství, částečně také lovem. Odhaduje se, že v přírodě žije již jen 400 – 600 jedinců. Vzhledem ke skrytému způsobu života však tato čísla nemusejí být přesná. Z českých ZOO jej několik generací chovala ZOO Praha. V zajetí se celkem dobře rozmnožuje – v Praze se jej 6krát podařilo odchovat, naposledy v červenci 2006; před tím v roce 2000. Dříve byl chován a 2krát rozmnožen i v ZOO Plzeň; od roku 2009 je zde chován opět, neboť se sem přestěhoval pražský pár.


Zdroje:  Wikipedie