Načítání obsahu, prosím počkejte
Přímorožec jihoafrický

Přímorožec jihoafrický

Známé také jako:
oryx jihoafrický;přímorožec oryx
Latinský název:
Oryx gazella
Výška v kohoutku:
1-1,2 m
Délka:
1,6-2,4 m
Hmotnost:
100-210 kg
Délka ocasu:
45-90 cm
Délka březosti:
260-300 d
Počet mláďat:
1
Stav ohrožení:
Ohrožen

Přímorožec jihoafrický, oryx jihoafrický nebo přímorožec oryx (Oryx gazella) je velká antilopa obývající travnaté oblasti s křovinami a pravé pouště v jihozápadní Africe.

Popis

Přímorožec jihoafrický má šedé tělo s plavým nádechem a kontrastně, černě a bíle, zbarvený obličej, ušní boltce, břicho i nohy. Pod boky má také napadný černý pruh. V kohoutku je více jak metr vysoký, tělo má dlouhé 1,6-2,4 cm a dlouhý, černý ocas 45-90 cm. Je to robustní zvíře, které dosahuje hmotnosti 100, maximálně až 210 kg. Obě pohlaví mají šedé kroužkované rohy, které jsou u samců významně větší než u samic. Přímorožci jihoafričtí se mnohdy dělí na dvě populace: severní a jižní. Severní přímorožci mají černě lemované a více do špičky tvarované ušní boltce, zato jižní populace je má více zakulacené.

Způsob života

Díky několika adaptacím - zvláště dlouhodobé výdrži bez , gazel nebo jiných turovitých sudokopytníků. Přímorožec africký se živí téměř vším zeleným porostem rostoucí v jeho přirozeném biotopu. Rád si pochutná i na melounech nebo divokých okurkách. Podobně jako jiné druhy pouštních antilop se i přímorožci jihoafričtí rozmnožují v obdobích po celý rok, kdy je potrava snadněji a v dostatečném množství dosažitelná. Samice rodí jedno, velice vzácně dvě mláďata po 260-300 dnech březosti. V porostu je skryto následujících 6 týdnů, přičemž ho matka občas navštěvuje a kojí. Samci jsou proslulí i svou neobvyklou útočností proti svým predátorům, které tvoří zvláště kočkovité šelmy (lvi, levharti), na které často vystartovávají se svými ostrými a nebezpečnými rohy.

Kam do ZOO

Přímorožec africký se ve světě poměrně často chová v zoologických zahradách. V České republice ho můžeme spatřit v Zoologické zahradě Olomouc, Děčín a Zoo Dvůr Králové nad Labem.


Zdroje:  Wikipedie