Načítání obsahu, prosím počkejte
Potápka černokrká

Potápka černokrká

Latinský název:
Podiceps nigricollis
Délka:
28-34 cm
Hmotnost:
250-400 g
Rozpětí křídel:
56 cm
Stav ohrožení:
Ohrožen

Potápka černokrká (Podiceps nigricollis) je malá potápka s rozsáhlým areálem rozšíření. Vyskytuje se v západní, střední, jižní a východní Evropě, západní a východní Asii, severní a jižní Africe a na západě Severní Ameriky.

Popis

Potápka černokrká je o něco menší než potápka rudokrká. Má poměrně krátké tělo, robustní hlavu se štíhlým zobákem s výrazně vzhůru zahnutou spodní čelistí. V létě je svým pestrým zbarvením naprosto nezaměnitelná. Má červenohnědé boky, zadek a černé hrdlo a hlavu se žlutými chomáči dlouhých per za očima. V zimním šatě je šedá s černým temenem hlavy a může být často zaměněna s potápkou žlutorohou. Pohlaví se zbarvením neliší, čerstvě vylíhlá mláďata jsou bílá s černým pruhováním.

Chování

Potápka černokrká vyhledává dostatečně porostlé stojaté vodní plochy. Je částečně tažná, na zimu většina jedinců migruje do jižní a západní Evropy. V České republice se vyskytuje od března do října jako letní host. Nijak zvlášť se po většinu roku neozývá vyjma toku, kdy u ní můžeme při troše štěstí zaslechnout hvízdavé „puí (bibib)“. Potápka černokrká se chová po celý rok velice pospolitě. Umí se výborně potápět i plavat, na souši se pohybuje velice neohrabaně. Svou kořist, kterou z větší části tvoří vodní živočichové, nalézá tak, že klidně pozoruje vodní hladinu a když nějakého živočicha spatří, bleskově se za ním potopí. Příležitostně si svůj jídelníček zpestří i hmyzem a jeho larvami. Pokud spatří nebezpečí, velice často se namísto úletu potápí. Hnízdí od dubna do června, často ve společnosti racků chechtavých. Hnízdo, která si staví z větví a rákosu plave na hladině. Obvykle klade 2 vejce, která se inkubují 20 až 21 dní. Prvních několik týdnů po vylíhnutí vozí rodiče svá mláďata na hřbetě.

Výskyt a početnost v ČR

V České republice jde dnes již o ohrožený druh, který se pravidelně vyskytuje jen na několika jezerech a rybnících.


Zdroje:  Wikipedie