Načítání obsahu, prosím počkejte
Portugalský vodní pes

Portugalský vodní pes

Délka života:
12-14 r
Země původu:
Portugalsko
Hmotnost psa:
19-25 kg
Hmotnost feny:
16-22 kg
Výška psa:
50-57 cm
Výška feny:
43-52 cm
Barva:
bílá; černá; hnědá s bílými znaky nebo bez
Skupina FCI:
8 retrívři, slídiči a vodní psi
Sekce FCI:
3 vodní psi, bez pracovní zkoušky
FCI:
standard

Povaha

Portugalský vodní pes je přátelský, nadprůměrně inteligentní a pracovitý. Velmi se hodí do rodin s dětmi, které miluje, navíc je zcela nekonfliktní vůči ostatním zvířecím členům domácnosti. Portugalský vodní pes je poslušný a oddaný, ale dokáže být mazaný a velmi samostatný - má rád svobodu. Výchova vyžaduje důslednost a pevnou ruku, aby bylo jasné, kdo je pánem. Portugalský vodní pes má vynikající zrak a čich. Miluje vodu a s obrovskou radostí svému majiteli aportuje předměty. Je to všestranný pes vhodný pro sport (obratnost) i profesionální kynologii (obrana, stopování, lovecký, záchranářský výcvik). Díky láskyplnému vztahu k lidem je využíván také v canisterapii.

Popis

Portugalský vodní pes je mohutný pes s inteligentním a milým výrazem. Psi měří v kohoutku 50 až 57 cm, optimum je 54 cm, fena 43 až 52 cm, optimum je 46 cm. Váží 19 až 25 kg, fena 16 až 22 kg. Dvě varianty srsti (curly coat - kudrnatá a wavy coat - vlnitá) se chovají dohromady. Srst je bez podsady a nelíná, takže porti je vhodný do rodin astmatiků a alergiků. Nejčastější barevné kombinace jsou černá, černo-bílá a hnědo-bílá. Je to zdravé plemeno, které se dožívá cca 12 až 14 let.

Základní péče

Portugalský vodní pes je plný energie a potřebuje ji nějak uplatnit. Pokud mu majitel není schopen zajistit dostatečné vyžití, postará se o zábavu sám, což může být velmi nevítané. Proto je pro něj ideální účast na sportovních trénincích a soutěžích (např. agility či flyball). Srst portugalského vodního psa vyžaduje pravidelné čištění a kartáčování. Je potřeba vytrhávat hustou srst ze zvukovodu. Pro výstavní účely je určen tzv. lví střih (jako u pudlů), kdy se ostříhá obličej a celá zadní polovina těla. V Americe je oblíbený tzv. retriever střih (working retriever clip), při němž se srst zkracuje rovnoměrně po celém těle.

Historie

Portugalský vodní pes je dle některých pramenů praotcem všech vodních psů a retrívrů. Na území Portugalska se prý vyskytoval již před n.l. Jeho existence je ovšem písemně doložena až v 11. století n. l. Byl to užitečný pomocník rybářů a jejich rodin. Výborný plavec a potápěč asistoval při rybolovu, uvízlé a vyklouzlé ryby nosil do loďky, vytahoval sítě, předával zprávy, bránil rybáře a jeho rodinu před nepřáteli, zachraňoval tonoucí. Technický pokrok zapříčinil snížení jeho stavu - moderní způsoby rybolovu již tohoto šikovného pomocníka nepotřebovaly. Odliv přízně přežil díky loďařskému magnátu Vasco Bensaudovi, který ve 30. letech 20. století ve své stanici Algarbiorum shromáždil několik typických jedinců a definoval standard plemene, čímž položil základy jeho moderního chovu. Ve Spojených státech amerických se první portugalský vodní pes narodil v roce 1960. Díky přátelské povaze i nevšednímu vzezření si nalézal stále více příznivců, takže je dnes poměrně běžným plemenem s širokou chovatelskou základnou.


Zdroje:  Wikipedie