Pokoutník tmavý (Tegenaria atrica) je pavouk patřící do čeledi pokoutníkovití (Agelenidae)
Popis
Délka těla samice je 12–18 mm, délka těla samce 13–15 mm. Tento nápadně dlouhonohý druh patří k nejznámějším pavoukům vůbec. Šedožlutě zbarvené tělo má tmavohnědou kresbu, hlavohruď s neostře ohraničenými proužky, zadeček uprostřed se zahnutými skvrnami a po stranách s nepravidelnou skvrnitou kresbou. Nohy jsou jednobarevně šedohnědé, bez tmavých skvrn.
Rozšíření
Je to hojný [synantropní] druh žijící v blízkosti člověka.
Způsob života
Pokoutník tmavý si zhotovuje v rozích místností, výklencích, atd. prostorné kobercovité pavučiny, které volně přecházejí v obývací rourku. Je aktivní hlavně v noci, po soumraku může být spatřen pohybující se i mimo svou síť (především samci), často zabloudí a sklouznou do umyvadla, nebo vany, odkud se nemohou dostat. Tento druh se běžně dožívá čtyř, vzácně až sedmi let. Přes svou nápadnou velikost se tento druh často stává kořistí jiných, na pohled menších pavoučích druhů, například snovačce pokoutní (''Steatoda bipunctata'') se kterou v lidských obydlích sdílí svůj životní prostor.
Obecně
V budovách se často vyskytují další druhy rodu Tegenaria, většinou však nedosahují velikosti pokoutníka tmavého. Patří mezi ně například pokoutník domácí (Tegenaria domestica) a pokoutník stájový (Tegenaria ferruginea).