Načítání obsahu, prosím počkejte
Plch lesní

Plch lesní

Latinský název:
Dryomys nitedula
Délka:
86-120 mm
Délka ocasu:
60-113 mm

Plch lesní (Dryomys nitedula) je středně velký plch podobný plchovi zahradnímu, na rozdíl od něj má však ocásek po celé délce huňatý, jako veverka.

Stavba těla

Plch lesní je menší než plch zahradní, měří 86 až 120 mm, ocásek je dlouhý 60 až 113 mm. Je zbarvený žlutohnědě či hnědožlutě, břicho bývá bílé nebo žlutobílé. Na hlavě má přes oko k ušnímu boltci černý pruh. Uši jsou malé a kulaté. Plch lesní (Dryomys nitedula) je středně velký plch podobný plchovi zahradnímu, na rozdíl od něj má však ocásek po celé délce huňatý, jako veverka.

Výskyt

V Česku se s ním setkáme pouze v moravských horách a vrchovinách (Moravskoslezské Beskydy, Hostýnsko-vsetínská hornatina), jinak osídluje Balkán, kde je neobyčejně hojný, a celou jihovýchodní Evropu až po Kavkaz a Írán. Zatímco v Česku se vyskytuje hlavně ve smíšených a jehličnatých horských lesích, na Balkáně osídluje i čisté listnaté porosty, keři zarostlé meze, vinice i vysloveně suchá místa se sporým křoviným porostem. Nově je zaznamenán výskyt četnější populace v oblasti Doks.

Způsob života

Také tento plch se ukrývá v hnízdech umístěných v zemi, na stromech i ve stromech a stejně jako ostatní druhy vniká do lesních stavení. Je všežravý, živí se semeny a plody lesních dřevin, na jaře také zelenými výhonky, listy a trávou. 80% jídelníčku však tvoří potrava živočišná, hmyz, jeho larvy a další bezobratlí. V severnějších oblastech, například v Česku, zimu přespává (od října do začátku dubna), v jižnějších oblastech je čilý po celý rok.

Ochrana

V ČR patří mezi chráněné, silně ohrožené druhy.


Zdroje:  Wikipedie