Načítání obsahu, prosím počkejte
Piskoř pruhovaný

Piskoř pruhovaný

Latinský název:
Misgurnus fossilis
Stav ohrožení:
Ohrožen

Piskoř pruhovaný nebo také piskoř páskovaný (Misgurnus fossilis) je sladkovodní ryba z čeledi sekavcovitých, která je v České republice chráněný druh ryb. Zvláštností tohoto druhu je, že kyslík přijímá nejen pomocí žaber, ale také polykáním vzdušného kyslíku, který je následně vstřebáván do krevního oběhu sliznicí střeva.

Popis

Tělo je výrazně protáhlé, z boků zploštělé. Kolem úst má celkem 10 vousků. Typickým znakem jsou tmavé podélné pruhy na bocích. Ploutve jsou zaoblené. Prsní ploutve samců jsou o něco delší než u samic.

Výskyt

Obývá zabahněná dna pomalu tekoucích a stojatých vod. Vyskytuje se od Francie až po povodí Volhy. Zcela chybí ve Skandinávii, na Britských ostrovech a ve Středomoří.

Potrava

Živí se drobnými bezobratlými živočichy dna.

Rozmnožování

Tření probíhá v dubnu až červnu. Ryby kladou jikry na vodní rostliny. Plodnost samice se pohybuje mezi 5000 - 30 000 jikrami. Čerstvě vylíhlý plůdek má nápadné vnější nitkovité žábry, které následně mizí.

Význam

Tento druh nemá hospodářský význam. Známá je jeho citlivost na změnu atmosférického tlaku, proto byl používán k předpovídání počasí.


Zdroje:  Wikipedie