Načítání obsahu, prosím počkejte
Pískomil mongolský

Pískomil mongolský

Latinský název:
Meriones unguiculatus
Délka:
8-12 cm
Hmotnost:
70-110 g
Délka ocasu:
8-12 cm
Délka březosti:
24-26 d
Počet mláďat:
2 8

Pískomil mongolský (Meriones unguiculatus) je jeden ze 15 druhů pískomilů. Je typický svým hedvábným dlouhým ocasem, který je zakončen chomáčkem chlupů. Jeho srst je hnědobéžová, má černé oči a drápky. Žijí ve „smečkách“ maximálně o 20 členech. Vyhrabávají podzemní nory. Váží 70-110 gramů. Jsou velcí 8-12 cm a ocas může být stejně dlouhý. Po 24-26 dnech březosti porodí 2-8 mláďat. Živí se semeny a přebytek ukládá do nory. Je rozšířen ve východní Asii. Žije v poušti Gobi.

Chov

Pokud si chcete pořídit pískomila, měli byste koupit nejméně dva. I kdybyste se o jedince starali denně několik hodin, nevynahradili byste jeho chybějícího kamaráda. Je celkem nenáročný na chov, ale jejich mláďata se špatně umisťují. Při ochočování pískomilů si dávejte pozor, abyste ho nechytili za chocholatý konec ocasu, protože by vám mohl zůstat utrhnutý v ruce. Pískomilům se podobně jako např. ještěrkám při nebezpečí strhne kůže z konce ocásku. Zbyde špičatý krvavý konec ocásku, který uschne, odláme se a ocásek se zaoblí. Roztomilá chocholka na konci už však nedoroste.Pískomil bude mít potíže se skákáním. Ocas totiž funguje jako kormidlo.

Barvy

Mohou mít kožíšek v barvě černé, krémové, stříbrné, ale i zlatý, bílý nebo černobílý. Jediné původní zbarvení je tzv.aguti, ale jako domácí mazlíček se vyskytuje v mnoha dalších barevných varietách.

Zajímavosti

Pískomil může skákat až 50cm nad zem. Žije mírumilovně v rodiných svazcích, musí-li bránit své teritoritum dokáží neúprosně bojovat. Vyskytuje se ve skupinách s komplexní sociální strukturou a přísným hierarchickým uspořádáním. Rozvětvený systém nor hlubokých 150 cm až 5m.

Příbuzné druhy

- pískomil arabský (Meriones arimalius) - pískomil turfanský (Meriones chengi) - pískomil hedvábný (Meriones crassus ) - pískomil Dahlův (Meriones dahli) - pískomil pouštní (Meriones hurrianae) - pískomil rudoocasý (Meriones libycus) - pískomil jižní (Meriones meridianus) - pískomil perský (Meriones persicus) - pískomil královský (Meriones rex) - pískomil Buxtonův (Meriones sacramenti) - pískomil Shawův (Meriones shawi) - pískomil tamaryškový (Meriones tamariscinus) - pískomil Tristramův (Meriones tristrami) - pískomil Vinogradovův(Meriones vinogradovi) - pískomil afghánský (Meriones zarudnyi) - pískomil veverkoocasý (Sekeetamys calurus)


Zdroje:  Wikipedie