Načítání obsahu, prosím počkejte
Pipa americká

Pipa americká

Latinský název:
Pipa pipa
Délka:
10-20 cm
Hmotnost:
-0.5 kg

Pipa americká (Pipa americana, též Pipa pipa) je žába z čeledi pipovitých.

Výskyt

Pipa americká je zcela vodní žába a proto se vyskytuje v řekách, jezerech a bažinách v deštných pralesech. Byla nalezena po celém severu Jižní Amerika|Jižní Ameriky; v Brazílii, Peru, Venezuele, Kolumbii, Ekvádoru, Guyaně, Francouzské Guyaně, Trinidadu a Tobagu a Surinamu.

Popis

Dorůstá až 20 cm, ale častěji 10 - 13 cm. Váží kolem 500 g. Pipa americká tvarem těla připomíná list, je totiž úplně plochá. Kůže je hrubá s visícím záhyby, u samice s malými otvory jako úschovna vajíček, hnědě až olivově zbarvená. Hlava je do tvaru trojúhelníku a nese dvě malé oči bez víček, nozdry jako úzké trubičky a velkou bezzubou tlamu bez jazyku. Přední končetiny jsou tenké, slabé, namířené dopředu. Prsty jsou na koncích hvězdičkovitě rozvětveny a na nich jsou soustředěna hmatová a chuťová čidla, která jsou určena pro lov kořisti. Zadní končetiny slouží k pohybu, jsou dlouhé, silné a mezi prsty je blána.

Potrava

Pipa americká se živý vodními bezobratlými a malými rybkami, které hledá pomocí hmatových a chuťových čidel na prstech předních končetin a loví nasátím do tlamy.

Rozmnožování

Samice pipy americké s vajíčky v komůrkách na hřbetěPipa americká je známá především pro svůj způsob rozmnožování. Při námluvách samci místo kvákání silně cvakají velkou tlamou. Při kladení vajíček plavou oba partneři v podivných akrobatických obratech vzhůru ode dna a zpět. Při klesání uvolňuje samička několik vajíček, která se zachytí o samečkovo břicho. Ten je oblastí kloaky tlačí dopředu na její hřbet a přitom je oplodňuje. Na dně pak zamačkávání vajíček do naběhlé žláznaté hřbetní kůže samice dokončuje a popsaný manévr se opakuje. Celý vývin zárodků probíhá v kožních komůrkách krytých svrchu poloprůhledným víčkem. Malé (ještě měří pouze 2 cm), zcela vyvinuté žabky vylézají z otvorů na hřbetě samice po 77 - 136 dnech.


Zdroje:  Wikipedie