Načítání obsahu, prosím počkejte
Pernatuška trnková

Pernatuška trnková

Latinský název:
Pterophorus pentadactyla
Délka:
17 mm
Rozpětí křídel:
34 mm

Pernatuška trnková (Pterophorus pentadactyla) je sněhově bílý motýl z čeledi pernatuškovití, který se vyskytuje kdekoliv v otevřené krajině.

Popis

Pernatuška má sněhově bílé zbarvení s velmi řídce roztroušenými černohnědými šupinkami. Ty bez pečlivějšího pozorování snadno přehlédneme. Dosahuje velikosti 17 mm, rozpětí křídel je 34 mm. Pro její křídla jsou specifické hluboké zářezy. Přední křídla jsou rozčleněna do dvou, zadní potom do tří cípů (pentadactylus = pětiprstý). Ty dávají vzniknout samostatným jemným pírkovitým útvarům, ze kterých vyrůstají dlouhé řasy. Ty jí dovolují vznášet se při letu jen pomalu a jemně. Všechny její cípy jsou tedy zpeřené. To budí dojem ptačího pera. Odtud pochází také jméno - pernatuška. Křídla ponechává stále rozložená a tudíž vytváří podobu písmene "T". Její nohy jsou velmi dlouhé a tenké. Na nich jsou umístěny velké trny. Pokud je motýl v klidu, sedí obvykle na dvou párech nohou. Zadní pár nohou motýl většinou přiloží k tělu.

Výskyt

S tímto drobným motýlkem se můžeme setkat kdekoliv v otevřené krajině. Často ji potkáme také v zahradách, pasekách, křovinatých stráních, okrajích lesů atd. Vyskytuje se od května do srpna či září v nížinách i teplejších horských oblastech. Jejím domovem je celá Evropa, Malá Asie i Írán.

Chování

Způsob životaTento motýlek je aktivní především za soumraku. Řadíme ho tedy mezi noční motýli. Často ho v noci přiláká otevřené okno a vlétne do místnosti za světlem. Ve dne odpočívá v trávě či na různých listech. Ve střední Evropě se můžeme setkat s několika příbuznými druhy.

Potrava

Housenky pernatušky jsou polyfágní a živí se především svlačcem, ale také jetelem, růžemi, trnkou (odtud jméno) aj. Housenky se kuklí na spodní straně listů. Na hrbolcích kukly můžeme pozorovat dlouhé bílé chlupy.


Zdroje:  Wikipedie