Načítání obsahu, prosím počkejte
Perlín ostrobřichý

Perlín ostrobřichý

Latinský název:
Scardinius erythrophthalmus
Délka:
30 cm
Hmotnost:
0,1-0,3 kg
Stav ohrožení:
Ohrožen

Perlín ostrobřichý (Scardinius erythrophthalmus) je nedravá sladkovodní ryba z čeledi kaprovitých.

Vzhled a velikost

Perlín je vedle plotice obecné, které se velmi podobá, dalším zástupcem skupiny tzv. bílých ryb. Jeho typickým znakem jsou sytě červené ploutve, díky čemuž si vysloužil přezdívky jako červenopeřice, červenka atd. Od plotice se liší zejména vyšším tělem (plotice má více „proudnicový“ tvar), dále tmavší duhovkou oka a také postavením břišních ploutví vzhledem k ploutvi hřbetní - perlín má břišní ploutve poněkud předsunuté, zatímco u plotice začínají zhruba ve stejné úrovni jako hřbetní ploutev. Perlín dorůstá obvykle do délky 30 cm a hmotnosti 0,1–0,30 kg. Největší exempláře však mohou měřit až 40 cm a vážit kolem 1 kg.

Rozšíření a ekologické nároky

Perlín se vyskytuje zejména ve stojatých nebo jen mírně tekoucích vodách s bahnitým nebo písčitým dnem, které jsou hojně porostlé vodním rostlinstvem. Jde tedy zejména o tůně, odstavná ramena, pískovny, rybníky a úseky cejnového pásma, méně často také také parmového pásma řek. V české republice se nejhojněji vyskytuje na Jižní Moravě.

Způsob života a potrava

Perlín stejně jako plotice žije v hejnech. Mladší exempláře se živí především planktonem a jinými drobnými bezobratlými, postupně se ale téměř výhradně orientují na rostlinnou potravu, například řasy.


Zdroje:  Wikipedie