Načítání obsahu, prosím počkejte
Pěnkava jikavec

Pěnkava jikavec

Latinský název:
Fringilla montifringilla
Délka:
14-17 cm
Hmotnost:
22-27 g
Rozpětí křídel:
25-28 cm
Stav ohrožení:
Neohrožen
Populace:
25 000 000 43 000 000

Pěnkava jikavec (Fringilla montifringilla) je malý zpěvný pták z čeledi pěnkavovití.

Popis

Pěnkava jikavec je velká stejně jako její hojnější příbuzná pěnkava obecná. Má štíhlé tělo, poměrně dlouhý ocas a krátký zašpičatělý zobák. Samec ve svatebním šatě má šedou až černou hlavu, zátylek, hřbet, ocas a křídla s dvěma viditelnými pruhy. Hruď je oranžová, břicho a kostřec bílé, zobák a končetiny nažloutlé, na bocích má hnědé skvrny. V prostém šatě je zbarvený podobně jako samice, která má hlavu a hřbet oranžovou s černým skvrněním. Od pěnkavy obecné ji spolehlivě rozeznáme díky oranžové hrudi a tmavému hřbetu.

Rozšíření

Hnízdí v rozmezí od Britských ostrovů a Skandinávského poloostrova po Estonsko a Kamčatku. Zimuje ve střední a jižní Evropě, severní Africe, Pákistánu, Indii, Číně a v Japonsku. Současná evropská populace čítá zhruba 25 - 43 000 000 jedinců. V České republice se vyskytuje pravidelně jako zimní host, který se na našem území zdržuje od října do dubna. Každoročně u nás zimuje zhruba 200 - 40 000 jedinců, jejichž stavy viditelně kolísají. Žije především v otevřených jehličnatých, břízových a bukových lesích, na lesních mýtinách a v plevelnatých lokalitách.

Chování

Pěnkava jikavec žije zpravidla v hejnech, často ve společnosti pěnkav obecných. Jde o velice zdatného letce. Ozývá se charakteristickým nosovým „tééép“ či „kvek“. Živí se drobným hmyzem a jinými bezobratlými živočichy, přes zimu vyhledává především semeny různých rostlin a stromů (zvláště pak bukvice). Hnízdo si staví nejčastěji na jehličnatých dřevinách. Díky jeho zamaskování lišejníkem a travami je většinou dobře ukryté. Během května až července do něj klade 3 - 8 bílých vajec s černým skvrněním. Na vejcích sedí po dobu 11 - 12 dní pouze samice.


Zdroje:  Wikipedie