Načítání obsahu, prosím počkejte
Pěnice černohlavá

Pěnice černohlavá

Latinský název:
Sylvia atricapilla
Délka:
14 cm
Hmotnost:
14-20 g

Pěnice černohlavá (Sylvia atricapilla, lidově také "černohlávek") je malý tažný zpěvný pták z čeledi pěnicovití.

Popis

Jedna z větších pěnic. Ozývá se čistým flétnovým hlasem a samci dokáží mistrně napodobit hlas jiných druhů ptáků (např. slavíků, kosa, drozdů nebo červenky). "Černohlávek" se snadno pozná podle typické čepičky na hlavě, sahající k hornímu okraji oka. Dospělý samec má čepičku černou (od prvního přepeření do konce zimy má čepičku hnědou, černou nebo černohnědou). Po stranách hlavy je samec šedý, svrchu šedý a naspodu olivově šedý. Samice má čepičku rezavohnědou. Svrchu je tmavěji šedohnědá, na spodu světleší ale celkově oproti samci s hnědým nádechem. Mladí ptáci (do prvního přepeření) mají čepičku zbarvenou jako samice. Na ocase nemá v žádném šatu bílou barvu. Nohy i zobák jsou šedé.

Rozšíření

Obývá celou Evropu kromě nejsevernější části, vvyskytuje se také na západní Sibiři a v severozápadní Africe. Na západě a jihu Evropy je stálá. Ostatní populace přezimují ve středomoří, nebo v rovníkové Africe. V ČR stejně jako i v celé Evropě patří mezi běžné druhy ptáků. Vyskytuje se na celém území ale četnější je v níže položených místech. Od počátku 80. let 20. století se u nás její stavy zvyšují.

Bionomie a ekologie

Je typickým lesním ptákem. Preferuje spíše listnaté a smíšené lesy, žije ale i v lesích jehličnatých a to jak v ekotonu tak i uvnitř lesů. Obývá také zarostlé parky a zahrady. Hnízdí od května do července. Nepříliš důkladné hnízdo bývá umístěno v hustých zastíněných keřích, většinou mezi 0,5 a 2m nad zemí. Ve dvou snůškách lze pravidelně napočítat 4-6 vajec. Potravu tvoří převážně hmyz i když podíl rostlinné složky (plody, bobule, ovoce) není zcela zanedbatelný. Oblíbenou sezonní potravou jsou bobule černého bezu.

Kulturní význam

V minulosti byla byla tato pěnice lidově nazývaná "černohlávek" žádaným klecním ptákem pro svůj příjemný zpěv. Z toho důvodu byla pochopitelně ceněnou kořistí čižbářů. Odposlechnutí samci (kvalitní zpěváci) se chytali většinou za použití sýčka na lep. Takový lov patřil pro svou náročnost k čihařskému mistrovství a nejlepší "černohlávci" byli pečlivě opečovávanými chovanci. Dodnes o pozornosti jakou tomuto drobnému ptákovi lidé v minulosti věnovali svědčí i poměrně rozšířené české příjmení Černohlávek.


Zdroje:  Wikipedie