Načítání obsahu, prosím počkejte
Paviánec kipunji

Paviánec kipunji

Latinský název:
Rungwecebus kipunji
Výška v kohoutku:
70-90 cm
Stav ohrožení:
Ohrožen

Paviánec kipunji (Rungwecebus kipunji, dříve jako Lophocebus kipunji) je úzkonosý primát z čeledi kočkodanovití. Objeven byl v roce 2003, je to první rod nového primáta popsaného v Africe za posledních 20 let. Jeho rodové jméno pochází z názvu pralesa Rungwe rozkládajícího se na tanzanijské Jižní vysočině, kde tato opice žije. Kipunji je její domorodé pojmenování.

Rozšíření

Žije pouze ve dvou místech vlhkých horských lesů v Tanzanií v nadmořské výšce 1300 až 2450 m ve dvou uzavřených populacích. Jedna, ta větší o počtu asi 1000 ks, na vyhaslém vulkánu Mount Rungwe v pohoří Udzunwa Mountains a druhá o počtu 75 až 200 jedinců v národním parku Udzungwa Mountains National Park, od sebe jsou vzdáleny asi 350 km. Obě populace nejsou spolu geneticky shodné.

Popis

Je to necelý metr velká opice s dlouhou světlehnědou srstí, na obličeji má černou masku a konce předních končetin má také černé. Podbřišek má světlý, stejně jako zadní část ocasu. Nad čelem má chocholku dlouhých chlupů. Má poměrně krátký čumák. Vyznačuje se malou pohlavní dvojtvárností. Obývá vrcholky pralesních stromů a na zem sestupuje zcela výjimečně, je zcela vázána na pralesní způsob života. Je zajímavé, že tato opice byla vědecky popsána jen podle fotografie, její mrtvý exemplář byl získán až později.

Ohrožení

Paviánec kipunji je podle červeného seznamu IUCN prohlášen za Kriticky ohrožený druh. Je otázkou, zda tento ještě neprozkoumaný primát vzhledem k malému počtu jedinců vůbec přežije postupující odlesňování, zakládání nových domorodých políček a neustávající pytláctví.


Zdroje:  Wikipedie