Načítání obsahu, prosím počkejte
Pásovec devítipásý

Pásovec devítipásý

Latinský název:
Dasypus novemcinctus
Délka:
30-55 cm
Hmotnost:
3-8 kg
Délka ocasu:
25-40 cm
Délka březosti:
120 r

Pásovec devítipásý (Dasypus novemcinctus) je druh savce z řádu chudozubých žijící zejména v Jižní Americe. Do tohoto řádu patří také lenochodi a mravenečníci. Ti ale mají skutečně jen několik zubů na rozdíl od pásovce, který může mít až přes sto zubů, což nemá ve světě savců obdoby.

Popis

Tělo je kryté krunýřem z kostěných destiček pokrytých rohovinou. Krunýř se skládá z devíti pásů spojených navzájem měkkou kůží. Pásovec svůj krunýř používá k obraně, když hrozí nebezpečí svine se do klubíčka a je jím chráněn ze všech stran.

Areál rozšíření

Pásovec devítipásý se vyskytuje v širokém pásu lesů a stepí od Argentiny přes Střední Ameriku až do jižní části USA.

Potrava

Při hledání potravy spoléhá na svůj dobrý čich. V létě je nejvíc aktivní po setmění, v zimě je aktivní pouze při nejteplejší části dne. Dokáže najednou sežrat až 40000 mravenců. Někdy pozře i menšího savce či plaza. Oblíbenou pochoutkou pásovců jsou také zdechliny.

Bydliště

Pásovec devítipásý velice dobře hrabe a užívá toho jak při lovu tak při stavbě svého obydlí. Vyhrabává si hluboké nory, v nichž potom ve dne přespává.

Rozmnožování

Pásovci se rozmnožují zajímavým způsobem. Samice je březí 120 dní. Když ji samec oplodní, vajíčko se v jejím těle rozdělí na několik prstenců. Z každého prstence se vyvine jedno mládě. Jelikož jsou všichni z jednoho vajíčka, jsou vždy stejného pohlaví. Mláďata dospívají asi v jednom roce.


Zdroje:  Wikipedie