Načítání obsahu, prosím počkejte
Páskovka keřová

Páskovka keřová

Latinský název:
Cepaea hortensis

Páskovka keřová (Cepaea hortensis) je běžný druh suchozemského plže s žlutou či naoranžovělou ulitou s hnědými pruhy. Řadí se do čeledi hlemýžďovití (Helicidae).

Výskyt

Vyskytuje se v křovinách, vlhčích listnatých či smíšených lesích, avšak je možné se s ní setkat i na sídlišti či v centru města u zeleně (zahrady, hřbitovy, náspy). Rozšíření zasahuje země střední a západní Evropy, dále i severovýchodní Španělsko, Pyreneje, západní Karpaty, Norsko a Island.

Popis

Ulita má tvar zploštělého míče, šířka obústí je většinou o něco málo menší než výška. Vyskytuje se v barevných variantách typu žlutá, světle žlutá, oranžová, oranžovožlutá, světle hnědá. Ulita má většinou pět podélných „pásků“, které začínají již od středu ulitky. U některých jedinců mohou některé pásky chybět nebo splývat dohromady. Můžeme potkat i jedince, kteří jsou zcela bez pásků, nebo je mají spojené. Jejich ulita má pak i nahnědlou či úplně hnědou barvu. Obústí má ale vždy bílé, dalším rozlišovacím znakem je samotný tvar ústí, které je obvykle o něco širší než jeho výška. Například na severu Čech obývá často společné niky s páskovkou hajní, s kterou se velmi ochotně kříží. Vznikají tak populace hybridů nesoucích znaky obou rodičů, kteří jsou i nadále plodní a kteří se s oběma druhy znovu náhodně mísí.


Zdroje:  Wikipedie