Načítání obsahu, prosím počkejte
Parapterois heterura

Parapterois heterura

Latinský název:
Parapterois heterura
Délka:
23 cm

Parapterois heterura je druh dravé mořské ryby z čeledi ropušnicovitých, která žije v oblastech s písčitým, či bahnitým dnem. Ryba se přes den částečně zahrabává do měkkého materiálu, kde se maskuje před predátory. Pokud je v nebezpečí mimo svůj úkryt, rozzáří se jasnými barvami, kterými dává najevo svojí nebezpečnost. V současnosti ryba nepatří mezi ohrožené druhy.

Výskyt

Vyskytuje se v mělkých vodách od 40 metrů s jemným nesoudržným povrchem dna, její výskyt byl ale zaznamenán až do hloubky 300 metrů. Vyskytuje se převážně v tropických oblastech s teplou čerstvou vodou. Obývá oblasti Indického oceánu a západní části Tichého oceánu, ale je možné ji zpozorovat i na pobřeží Jižní Afriky, Indie, Austrálie, Indonésie, Malajsie, Filipín, či u břehů Japonska.

Popis

Parapterois je průměrně 23 cm dlouhý. Tělo je protáhlého tvaru, v přední části se nachází hlava s dvojicí očí mířících do strany. Vepředu na hlavě je velká tlama, která má na každé straně jeden hmatový vous. Na hřbetě se nachází 12 paprskovitých ploutví a jedna hřbetní ploutev, které se táhnou až k ocasní ploutvi. Na straně se nacházejí dvě značně velké prsní ploutve, které jsou poloprůsvitné a spojené po celé délce s tělem. Tělo ryby je pokryto šupinami a má načervenalou barvu. Střídají se pravidelně pruhy světlé a tmavé červené, které jsou od sebe oddělené bílými proužky. Při vrchním pohledu je možno spatřit na prsních ploutvích výrazné barvy (např. modrou).

Potrava

Ryba se živí drobnými korýši a rybičkami, které se nacházejí poblíž mořského dna.

Rozmnožování

Vajíčka klade do gelového balónku, ze kterého se líhnou malé larvy. Ty se pak stávají součástí planktonu.

Hospodářský význam

Parapterois heterura nemá důležitý hospodářský význam a to ani pro rybolov, ani pro další využití.


Zdroje:  Wikipedie