Načítání obsahu, prosím počkejte
Ořešník kropenatý

Ořešník kropenatý

Latinský název:
Nucifraga caryocatactes

Ořešník kropenatý (Nucifraga caryocatactes) je pták z čeledi krkavcovitých.

Popis

Je velký asi jako hrdlička zahradní. Má tmavě hnědé zbarvení s bílými kapkovitými skvrnami po těle. Spodní ocasní krovky a konec ocasu jsou bílé. Samec a samice se navzájem neliší, mladí jedinci jsou světle hnědí a mají bělavé hrdlo. Létá těžkopádně, podobně jako sojka obecná. Je chráněný zákonem jako ohrožený druh. Hlas má vrzavé „gerr“.

Hnízdění a zimování

Hnízdí v rozsáhlých jehličnatých horských lesích, v některých letech se invazně objevuje i v nížinách. Hnízdí v březnu až dubnu jednou ročně. Hnízdo je miska ze stébel, klacíků, mechů a lišejníků umístěná vysoko na stromech blízko ke kmeni. Samice snáší 3 - 4 bělavá vejce s řídkými hnědými skvrnami, na kterých sedí sama asi 18 dní a mláďata krmí oba rodiče asi 23 - 25 dnů. Ořešník kropenatý je stálý i stěhovavý pták (hlavně severské populace). Hlavní tah připadá na říjen až listopad.

Potrava

Potravou jsou jim lískové a limbové ořechy, bukvice, semena jehličnanů, bobule, ovoce, hmyz aj. V zimě jsou schopni najít své zásoby oříšků až 2 metry hluboko pod sněhem.

Poddruhy

Tento pták má 2 variety, evropskou a sibiřskou, které se liší, mimo šířky bílé pásky na konci ocasu, především tloušťkou zobáku: evropská varieta má silnější zobák, protože limbové oříšky evropské limby mají silnější skořápku (tzv. paralelní variabilita).


Zdroje:  Wikipedie