Načítání obsahu, prosím počkejte
Orangutan bornejský

Orangutan bornejský

Latinský název:
Pongo pygmaeus
Hmotnost:
-260 kg
Počet mláďat:
1

Orangutan bornejský (Pongo pygmaeus) se vyskytuje v Indonésii, Kalimantan, Landan River a Borneu.

Morfologie

Jeho hmotnost je do 260 kg. V zajetí se dožívá až 60 let, početnost populace je cca 50 000 jedinců. Je vysoce přizpůsoben životu na stromě, proto má rozdílnou délku předních a zadních končetin. U samců se vyskytuje výrazný hrdelní vak, který slouží k zesílení hlasových projevů. Postupem let jim vyrůstají na tvářích zduřeniny, které jsou tvořeny tukem a vazivem. Tělo je kryto řídkou dlouhou splývavou srstí.

Rozmnožování

Samice rodí jedno mládě, většinou jednou za 6 let. O mládě se stará 3 roky. Orangutani žijí v malých skupinách nedospělých zvířat, dospělí se pohybují blízko sebe a stále spolu komunikují - tzv. residentní sociální skupina= noyau. Mohou žít solitérně, ale závisí to na množství potravy. Hlavní složkou potravy je vegetariánská strava (listy, plody - fíky, ořechy, kořínky) a jen malým množstvím získávají živočišnou bílkovinou z drobných obratlovců.

Chov

V zajetí je chov velmi náročný a je jako u všech lidoopů hlídán a řízen mezinárodním koordinátorem. Všichni jsou evidovány v plemenných knihách. A tak jsou expozice velice nákladné a přísně kontrolované, s přihlédnutím na hygienu (omyvatelné) a dostatečných přepouštěcích místností. Každý nemůže s lidoopy pracovat, záleží zda ošetřovatel přijmou a budou ho respektovat.


Zdroje:  Wikipedie