Načítání obsahu, prosím počkejte
Ondatra pižmová

Ondatra pižmová

Latinský název:
Ondatra zibethica
Délka:
30 cm
Počet mláďat:
5 14

Ondatra pižmová (Ondatra zibethica) je savec z čeledi myšovitých, podčeledi hrabošovitých. Do Evropy byl zavlečen ze Severní Ameriky. Jedná se o vodního savce, který obývá řeky, jezera i rybníky na celém území České republiky, kromě nejvyšších pohoří.

Způsob života

Staví si nory ve březích, kde vyvádí až čtyřikrát ročně kolem 5 až 14 mláďat. Velmi dobře plave a obratně se i potápí pod vodní hladinu, kde pátrá po potravě, kterou nejčastěji tvoří malé ryby, vodní rostliny nebo měkkýši, někdy i mrkev, jablka a ořechy.

Stavba těla

Je velká přibližně 30 cm, může ale dorůstat mnohem větších rozměrů. Na hřbetu je hnědá, zespoda šedá. Ocas je dlouhý a zploštělý, používaný při plování jako kormidlo. Poblíž pohlavních orgánů má žlázu, ze které vylučuje pižmo, proto se jí přezdívá i pižmovka.

Zavlečení a rozšíření

Ondatra byla do Evropy vysazena počátkem 20. století. Roku 1905 bylo několik párů vypuštěno v okolí Dobříše. Tak se stala ondatra pižmová invazním druhem. Postupně se tento rychle se množící savec rozšířil téměř po celé Evropě. Ondatry byly v Čechách často loveny jako kožešinová zvířata a pro maso. Později však bylo od těchto praktik upuštěno.

Potíže

Při jejím zavlečení do Evropy se, stejně jako u nutrie říční (Myocastor coypus), rovněž zavlečené z Ameriky, tentokrát ale z Jižní, předpokládalo, že nenadálé rozšíření do volné přírody způsobí značné problémy. Tato obava se později nepotvrdila, a proto ondatra pižmová na většině míst Evropy (kromě Británie a Skandinávského poloostrova) v podstatě zdomácněla. Při přemnožení mohou však ondatry způsobit škody na hrázích.


Zdroje:  Wikipedie