Načítání obsahu, prosím počkejte
Ocelot velký

Ocelot velký

Latinský název:
Leopardus pardalis
Výška v kohoutku:
40-50 cm
Délka:
05-1 m
Hmotnost:
11-16 kg
Délka ocasu:
30-45 cm
Délka březosti:
79-85 d
Počet mláďat:
3

Ocelot velký (Leopardus pardalis) je malá kočkovitá šelma. Obývá tropickou a subtropickou Ameriku. Dobře šplhá po stromech a ve dne odpočívá ve větvích stromů. Má dobře vyvinutý čich a umí velmi dobře plavat.

Vzhled

Ocelot má krátkou, hustou skoro sametovou srst. Rozlišujícím znakem jsou skvrny uspořádané v řetězcích na těle.

Velikost

- Délka: 0,5 - 1 m - Ocas: 30 - 45 cm - Výška ramen: 40 - 50 cm - Hmotnost: 11 - 16 kg

Zbarvení

Zbarvení a kresba je podobná jako u kočky margay. Základní zbarvení je žlutohnědé. Skvrny jsou hnědé (intenzita hnědé se směrem od středu k okrajům snižuje). Směrem k břichu skvrnitost a intenzita základního zbarvení ustupují. Od očí přes temeno hlavy prochází černý pruh. Okraje ušních boltců jsou černé. Na zadní straně boltců je bílá skvrna. Konec ocasu je výrazně černě pruhovaný. V křovinatých územích je barva srsti tmavší až šedá.

Rozšíření

jižní Brazílie a Paraguay, jih USA, Střední Amerika až po Severní Ameriku.

Biotop

travnaté kraje, bažiny, křovinaté a lesnaté území, tropické a subtropické lesy

Potrava

Ocelot je výhradně masožravec. Na lov se vydává sám v noci. Loví: malé hlodavce, ptáky, ještěrky, ryby, netopýry, ale i větší zvířata (opice, želvy, mladé jeleny, pásovce, mravenečníky).

Rozmnožování

Březost trvá 79 - 85 dní. Pářící dobou je podzim (říjen - listopad). Samice se rozmnožují od stáří 18 až 22 měsíců, samci od stáří dvou let. Rodí průměrně tři mláďata, ta se osamostatňují přibližně v roce a půl.


Zdroje:  Wikipedie