Načítání obsahu, prosím počkejte
Nosorožec

Nosorožec

Hmotnost:
-3,6 t
Stav ohrožení:
Ohrožen
Skupina:
1

Nosorožcovití (Rhinocerotidae) jsou jednou ze tří recentních (žijících) čeledí řádu lichokopytníků. V současnosti známe 5 recentních druhů ve čtyřech rodech. Všechny druhy nosorožců jsou ohrožené. Nosorožci mají tělo pokryté kožovitými pláty jako pancířem, také mají více žeber než ostatní lichokopytníci. Mohou dosahovat hmotnosti až 3,6 tun. Čich a sluch mají velmi citlivý, ale špatně vidí, jsou krátkozrací.

Roh

Roh nosorožce není vyplněn kostí, je tvořen pouze rohovinou, keratinem.

Lov pro rohy

Nosorožci jsou pro své rohy v mnoha zemích ilegálně loveni. Rozdrcený roh čili prášek z rohu nosorožce je totiž součástí některých lidových léčiv a afrodisiak, například v tradiční čínské medicíně. Nicméně Čína již přistoupila, alespoň oficiálně, k ochraně přírody podle CITES. V jiných zemích se z rohů zase vyřezávají rukojeti tradičních nožů a dýk. Obecně je dnes "nutnost lovu nosorožců" celosvětově odmítána jako přežitek a barbarství, ovšem lidová praxe jim stále nepřeje.

Systém nosorožcovitých

Rod: Ceratotherium - Nosorožec tuponosý (Ceratotherium simum) - bílý nosorožec, rozšířen v Africe Rod: Diceros - Nosorožec dvourohý (Diceros bicornis) - černý nosorožec, rozšířen v Africe Rod: Dicerorhinus - Nosorožec sumaterský (Dicerorhinus sumatrensis) - kriticky ohrožený Rod: Rhinoceros - Nosorožec jávský (Rhinoceros sondaicus) - Nosorožec indický (Rhinoceros unicornis) Rod: Coelodonta - † Nosorožec srstnatý (Coelodonta antiquitatis) - vyhynulý druh


Zdroje:  Wikipedie