Načítání obsahu, prosím počkejte
Norek evropský

Norek evropský

Latinský název:
Mustela lutreola
Délka:
28-43 cm
Hmotnost:
600-900 g
Počet mláďat:
4 6
Stav ohrožení:
Ohrožen

Norek evropský (Mustela lutreola) je středně velký zástupce čeledi lasicovitých obývající evropské lesy v části Španělska, Francie, Rumunska, Ukrajiny, Estonska a Ruska. V Česku vyhynul už koncem 19. století.

Výskyt

Dříve žil na většině Evropy. V Čechách byl poslední norek zastřelen v roce 1896 u Jindřichova Hradce a uložen do sbírek Národního muzea. Mnohde jej nahradil norek americký.

Stavba těla

Má čokoládově hnědou srst s bílou tlamou a čenichem. Samec váží kolem 900 g a měří 28-43 cm, samice měří 30-40 cm a váží kolem 600 g.

Způsob života

Norek evropský je samotář, který si hloubí nory poblíž vody. Je teritoriální a své území, které může být velké i 4 km, si značkuje pomocí pachů. Je to typický masožravec, který loví ryby, králíky, zajíce a vodní ptáky.

Rozmnožování

Během období rozmnožování, které trvá od února do března, samci opouštějí svá doupata a vydávají se na mnohdy dlouhé výpravy, při kterých hledají partnerku. Samci i samice se páří hned s několika zástupci opačného pohlaví. Samice rodí 4 až 6 holých a slepých mláďat, která jsou odstavena ve věku 8 až 10 týdnů.


Zdroje:  Wikipedie