Načítání obsahu, prosím počkejte
Nody šedý

Nody šedý

Latinský název:
Procelsterna cerulea
Délka:
25-28 cm
Rozpětí křídel:
46-60 cm

Nody šedý (Procelsterna cerulea) je malý tichooceánský druh rybáka, dříve spojovaný s nodym bělavým (Procelsterna albivitta), který také býval považován za jeho světlou formu.

Popis

Menší druh rybáka (délka 25-28 cm, rozpětí křídel 46-60 cm), celý šedě zbarvený, jen s o něco světlejší spodinou těla, bílou skvrnou za okem a tmavou skvrnkou před okem. Nohy a zobák jsou černé.

Rozšíření

Nody šedý hnízdí v pěti poddruzích v tropických vodách Tichého oceánu: - P. c. saxatilis hnízdí od ostrova Marcus a severních Marshallových ostrovů na východ po severozápadní Havajské ostrovy - P. c. nebouxi hnízdí od souostroví Tuvalu na východ po ostrov Phoenix a na jih po Fidži a Západní Samou - P. c. cerulea hnízdí na Vánočním ostrově, ostrovech Line a Markézách - P. c. teretirostris hnízdí na ostrovech Tuamotu, ptáci patřící zřejmě k této rase také na Cookových ostrovech, Jižních ostrovech a Společenských ostrovech ve Francouzské Polynésii - P. c. murphyi hnízdí na ostrově Gambier Po vyhnízdění se zdržují v blízkosti kolonií.


Zdroje:  Wikipedie