Načítání obsahu, prosím počkejte
Turecká van

Turecká van

Země původu:
Rusko

Turecká van (Van Kedisi) je vzácné plemeno kočky domácí. Původem je z jihovýchodního Turecka. Jméno pochází od názvu jezera Van v jehož okolí se plemeno přirozeně vyvinulo. Slovo van rovněž poukazuje na zbarvení srstí, která původně byla kromě hlavy a ocasu celá bílá. Srst je polodlouhá a van mají pevné tělo. Turecká van má pro kočky nezvyklou vlastnost - nebojí se vody a sama ráda o dobře plave.

Původ

Plemeno bylo objeveno v roce 1955 v horách na jihovýchodě Turecka v nadmořské výšce okolo 1600 m Laurou Laushingtonovou, která zde získala v tomto roce první dvě koťata. V roce 1969 uznala toto plemeno britská felinologická organizace a v roce 1985 byla uznána i v USA.

Vzhled

Typickým znakem turecké van je bílá polodlouhá srst bez vlnité podsady se skvrnami na hlavě a pod ušima. Ocas je huňatý a rovněž může být tmavě zabarvený. Turecká van je středně velká s malými zakulacenými tlapkami. Hlava je krátká a klínovitá s dlouhým nosem a velkými blízko k sobě postavenámi chlupatými ušima.

Barevné varianty

Původně byly turecké van bílé s červenou kresbou se stejným odstínem na hlavě a ocasu. Toto původní zbarvení se požaduje na výstavách ve Velké Británii, v ostatních zemích jsou povoleny i kombinace bílé srsti černými, modrými nebo želvovinovými odznaky. Oči mohou být modré, jantarové nebo různobarevné (každé oko jiné).

Povaha

Turecké van jsou temperamentní a inteligentní kočky, které si v domácnosti zpravidla vyvolí jednoho člověka.

Péče

Turecké van vyžadují minimálně třikrát týdně česání k zamezení plstnatění srsti. V období línání i častěji.


Zdroje:  Wikipedie