Načítání obsahu, prosím počkejte
Netopýr

Netopýr

Skupina:
1

Netopýři (Microchiroptera) jsou podřádem savců z řádu letouni. Nejvýznamnějším znakem netopýrů jsou křídla vyvinuvší se z předních končetin. Díky nim jsou netopýři (a druhý podřád letounů, kaloni) jedinými savci, kteří dokážou létat – létající veverky, vakoveverky a plachtící kuskusovití mohou pouze klouzat určitou vzdálenost. Vynikají akrobatickým letem o rychlosti 20–50 km/h.

Odlišnosti netopýrů a kaloňů

Jednou s odlišností je echolokace, schopnost navigovat se vlastním sluchem podle odrazů zvuku u jejich pískotu od předmětů (především kořisti) – podobně funguje sonar Dalšími znaky netopýrů, které je odlišují od kaloňů, jsou: - chybějící dráp na druhém prstu přední končetiny - jejich uši netvoří uzavřený kruh - mají ostré zuby, zejména stoličky - dosahují menších rozměrů - stehenní kosti netopýra jsou tak tenké, že žádný netopýr neumí chodit

Charakteristika

Netopýři se živí hmyzem, krví, malými savci, žábami a rybami. Většina netopýrů je aktivní v noci nebo za soumraku. Oči většiny druhů jsou sice malé a špatně vyvinuté, ale netopýři s nimi vidí, především na vzdálenost přesahující schopnost echolokace. Mají schopnost tzv. utajené březosti - mají schopnost pozastavit vývoj plodu a odložit jeho porod i vývoj na příznivější období.

Echolokace

Netopýři vytváří ultrazvukové vlny o kmitočtu od 14 000 do 100 000 hertzů a vypouští je z nosu nebo pootevřených úst. Frekvence vln je modulovaná. Každá vlna kterou vypustí začíná vysoko a končí o oktávu níž.

Netopýři v ohrožení

Všechny druhy našich netopýrů (a blízce příbuzných vrápenců) jsou chráněné, některé až kriticky ohrožené. Příčinou je úbytek stromů s dutinami, kde by mohli odpočívat, používání pesticidů a herbicidů, jež je systematicky otravují a vyrušování při zimování. Netopýrům můžeme pomoci i na vlastní zahradě, za což se odvděčí likvidací přemnoženého hmyzu. Důležité je nepoužívat chemikálie, pokud se letní kolonie usadí na půdě či ve stodole, ponechat jí stále volný průlet ven i dovnitř. Pomůže také vyvěšování netopýří budky - netopýrovníky.


Zdroje:  Wikipedie