Načítání obsahu, prosím počkejte
Neonka červená

Neonka červená

Latinský název:
Paracheirodon axelrodi
Délka:
4,5 cm

Neonka červená (Paracheirodon axelrodi) je drobná sladkovodní rybka z čeledi tetrovití. Jedná se o mezi akvaristy velice oblíbený, nenáročný a společenský druh. Typické je pro tuto rybu zbarvení, kdy horní podélný pruh má neonový lesk. Neonka pochází z Jižní Ameriky, kde se stále loví pro světový akvaristický trh.

Popis

Tělo je protáhlé, z boků mírně zploštělé. Mezi poměrně vysokou hřbetní ploutví a ocasní ploutví se nachází nenápadná tuková ploutvička. Oko je k tělu relativně velké. Ocasní ploutev je vykrojená. Na bocích se nachází dva podélné barevné pruhy, jejichž rozhraní prochází přibližně středem boků ryby. Pruh v břišní části je zbarven sytě červeně, pruh ve hřbetní části má modrou až zelenavou barvu s neonovým leskem. U neonek červených se projevuje pohlavní dimorfismus. Samečci bývají štíhlejší než samičky. Rybky dorůstají maximální délky asi 4,5 cm, obvykle však méně.

Rozšíření

Přirozený areál výskytu ryby zahrnuje horní toky řek Orinoco a Río Negro. Jedná se o rybu žijící v hejnech obývající střední část vodního sloupce. Neonkám červeným se daří ve vodě o teplotě 23–25 °C a v mírně kyselé vodě o hodnotě pH 4,0–6,0. Tvrdost vody se uvádí okolo 10 °dGH .

Potrava

V přirozeném prostředí se neonky živí drobnými vodními korýši a červy. V zajetí je lze krmit i vločkovaným krmivem.

Rozmnožování

V zajetí je rozmnožování poměrně obtížné, proto je značná část produkce pro akvaristiku zajišťována lovem v přirozeném prostředí. Samičky kladou 4 až 6 jiker volně do vodního sloupce, kde jsou samečky oplodňovány, a následně klesají ke dnu. Potěr se líhne v závislosti na teplotě vody po 24–30 hodinách.


Zdroje:  Wikipedie