Načítání obsahu, prosím počkejte
Nandu pampový

Nandu pampový

Latinský název:
Rhea americana
Výška v kohoutku:
120-150 cm
Hmotnost:
20 kg
Délka života:
15 r

Nandu pampový (Rhea americana) je veliký, nelétavý pták vážící více jak 20kg. Dožívá se 15 a více let. V mládí vodí mláďata samec. Samice se k nim později přidají. Dovede velmi rychle běhat.

Výskyt

Nandu pampový žije v stepích a savanách Argentiny, severovýchodní Brazílie a východní Bolívie.h Přestože jejich stavy lovem a v důsledku obdělávání půdy prořídly,ještě dnes můžeme vidět třicetihlavá hejna.

Vzhled

Samice je světlejší než samec, který má černý krk. Křídla jim pomáhají při rychlém běhu. Mláďata se od rodičů liší pruhováním, které jim poskytuje přirozené maskování ve vysoké trávě.

Potrava

Dospělí se živí semeny, listy a plody. Občas se živí i hmyzem a menšími obratlovci. Mláďata se živí hlavně hmyzem.

Rozmnožování

V době hnízdění se samec páří s několika samicemi. Hnízdo je mělké místo v zemi. Do něho snáší několik samiček více než deset vajíček až 600 gramů těžkých. Tento proces trvá více než 6 dní, přesto se kuřátka vylíhnou ve stejný den. Na vajíčkách sedí výhradně samec, a sice kolem čtyřiceti dní. Rodinka z bezpečnostních důvodů brzy hnízdo opouští. Nevylíhnutá vejce jsou ponechána svému osudu. Jsou oblíbenou a výživnou pochoutkou lišky. Mláďata už po prvním roce dosahují velikosti dospělého jedince. V následujícím roce dosahují i pohlavní dospělosti.


Podobná zvířata

Zdroje:  Wikipedie