Načítání obsahu, prosím počkejte
Mravenec žlutý

Mravenec žlutý

Latinský název:
Lasius flavus
Stav ohrožení:
Ohrožen

Mravenec žlutý Lasius flavus je druh rodu Lasius z čeledi mravencovití (Formicidae). Je sice malý, ale nápadný svým žlutým zbarvením a svou hbitostí. V České republice je nejhojnějším žlutým mravencem. Je blízce příbuzný druhu Mravenec obecný (Lasius niger). Většinou žije pod zemí, někdy však může vytvářet až půlmetrové kupy hlíny - mohou přežívat až 140 let. V jednom hnízdě může být maximálně až 120 000 dělnic, které mohou společně s královnou přežívat dlouhodobá zaplavení. Krom toho, že je hojný po celé střední Evropě je rozšířený také v Asii, severní Africe a ve východní severní Americe.

Potrava

Tito mravenci se živí přadevším medovicí (sladkými sekrety ze žláz mšic). Na každého mravence by připadla asi jedna mšice. Mravenci žlutí však mšice nechovají jenom kvůli medovicím, ale asi někdy od poloviny června, kdy potřebují hodně bílkovin mravenci přecházejí k masité stravě... jsou na mšicích tudíž závislí a při vyrušení hnízda často odnáší i mšice. Jsou něškodní, když je vyrušíme nesnaží se nás kousnout nýbrž se okamžitě schovat do hnízda nebo pod zem.

Zbůsob života

Rojení lze pozorovat za teplých večerů července a srpna. Kolonie jsou často založené více královny, později se však projeví dominance a zůstane jen jedna dominantní královna (ostatní jsou vyhnány).


Zdroje:  Wikipedie