Načítání obsahu, prosím počkejte
Mol šatní

Mol šatní

Latinský název:
Tineola bisselliella
Stav ohrožení:
Neohrožen

Mol šatní (Tineola bisselliella), tento drobný motýlek je známý a obávaný škůdce v mnoha domácnostech. Motýlek je zajímavý tím, že k životu nepotřebuje pít, protože si potřebnou vodu vytváří metabolismem.

Vzhled

Mol šatní je drobný motýlek, jeho světle okrová přední křídla měří 4 – 8 mm. Nejsou nijak vykreslena. Mol má dlouhé tenké nohy i tykadla. Svým zjevem nepůsobí nijak odpudivě, ač jeho přítomnost v domácnosti není žádoucí. Housenky mají bílé válcovité tělo. Larvy se většinou ukrývají v malém smotku vláken napadené přírodní tkaniny či jiného přírodního materiálu.

Vývoj

Samička naklade 50 – 80 vajíček na vlněnou látku. Vajíčka však nejsou nijak upevněna (lze je vyklepat). Za dva týdny se líhnou larvy a okamžitě se začínají živit okolním materiálem. Mol šatní nejvíc napadá tkaniny s obsahem kreatinu (vlna, bavlna). Po dvou týdnech se larva zakuklí. A po šesti týdnech se vykuklí motýlek.

Ochrana

Tento motýlek je v domácnostech považován za škůdce. Je natolik rozšířen, že boj s ním je téměř zbytečný. Z bytu do bytu se zejména v panelových domech dostává snadno šachtami vyplněnými izolačními materiály. Před ničivými nálety můžeme své věci ochránit důkladnou čistotou ukládaných věcí. Dále lze do úložných prostor zavěsit speciální aromatické odpuzovače. Moly odpuzuje též vůně levandule, případně i mýdla uloženého mezi oděvy. Vhodnou ochranou je i časté větrání, neboť moli nesnášejí průvan.


Zdroje:  Wikipedie