Načítání obsahu, prosím počkejte
Měsíčník svítivý

Měsíčník svítivý

Latinský název:
Mola mola
Hmotnost:
1000 kg
Stav ohrožení:
Ohrožen

Měsíčník svítivý (Mola mola) je zvláštní a dnes už téměř vyhubená mořská ryba z čeledi měsíčníkovitých.

Areál rozšíření

Tato zvláštní ryba žije jen na volném moři mírného a tropického Atlantského, Tichého a Indického oceánu. Její stavy se však stále snižují, nejenom kvůli dobrému masu, ale také kvůli své podobě. Proto je divné, proč se ještě nestala chráněnou. Je však pravda, že tam, kde je hojná, je zakázaný přístup a tato oblast je hlídána. Dokonce v roce 1988 se rozběhly stovky filmů o této rybě a příspěvky šly na ochranu této ryby.

Historie

Původně byla tato ryba velice uctívaná a zdejší domorodci si mysleli že jde o božího posla. Z toho také plyne, že v této době se měla tato ryba celkem dobře. Dokonce se za její nedovolené ulovení dávaly velice vysoké tresty. Ale ze začátkem 17. století se začali do této oblasti „plést“ evropané a tato ryba už nebyla v bezpečí.

Popis

Průměrná váha dospělého jedince je 1000kg. Měsíčníci se od ostatních ryb odlišují zploštělým kruhovitým tělem, které je dozadu vyklenuté a zakončené řadou přívěsků, které představují jakýsi druh ocasní ploutve. Hřbetní ploutev a řitní ploutev jsou úzké a velice vysoké. Prsní ploutve jsou okrouhlé, břišní ploutve chybějí. V malých ústech je v každé čelisti po páru zubů srostlých v destičku, které vytvářejí typický zobákovitý útvar.

Potrava

Měsíčník svítivý se živí hlavně živočišným planktonem a menšími druhy korýšů a rybami. Ačkoliv dorůstá velkých rozměrů o jejich životě mnoho nevíme. Často plavou těsně u hladiny s hřbetní ploutví vystrčenou ven nebo leží na boku. Traduje se, že se tímto způsobem sluní a vyhřívají, ale podle některých odborníků to bývají jen poranění nebo nemocní jedinci.

Druhy v chovech

Měsíčníci jsou zřídkakdy drženi v chovech zoologických akvarií vzhledem k náročnosti. Jsou k nalezení v některých asijských akváriích, zejména japonských. Akvárium v Osace v Japonsku je jedno z mála akvárií, která měsíčníka vlastní - údajně jde o populární atrakci, stejně jako velcí bílí žraloci. Akvárium v Lisabonu v Portugalsku má také nádrž s měsíčníky a ve Španělsku v akváriu v Barceloně a ve Valencii mají výborné výstavní kusy. První měsíčník v zajetí byl přivezen do akvária v Moterery Bay ve Spojených Států Amerických v srpnu 1986. Protože tehdy před tím nikdo ohromného měsíčníka v zajetí nechoval, zaměstnanci Monterey Bay museli improvizovat a vymyslet vlastní metody chovu (krmení, odstraňování parazitů). Tyto metody se ustálily v roce 1998 a akvárium dokázalo opatřovat měsíčníka po více jak jeden rok a posléze ho propustit, jakmile se jeho váha čtrnáctkrát zvětšila. Měsíčník svítivý není příliš pohyblivý, což je hlavní problém pro akvária, která chtějí měsíčníky chovat. Měsíčník se v příliš malém akváriu dře o jeho zdi a proto byla v menších akváriích provedena opatření v podobě vinylových závěsů, které v nádrži typu krychle vytvořily vnitřní válec takže měsíčník plaval v kruhu. Efektivnější řešení je jednoduše přesunout měsíčníka do dostatečně velkého akvária, kde může plavat v širokých kruzích. Nádrž musí být dostatečně hluboká aby vyhovovala vertikální výšce měsíčníka, která může dosáhnout až 3.2 metru. Měsíčník je schopen se naučit, jak být krmen z lidských rukou.


Zdroje:  Wikipedie