Načítání obsahu, prosím počkejte
Mandelík hajní

Mandelík hajní

Latinský název:
Coracias garrulus
Délka:
29-32 cm
Hmotnost:
180 g
Rozpětí křídel:
52-58 cm
Stav ohrožení:
Ohrožen

Mandelík hajní (Coracias garrulus) je středně velký, pestře zbarvený pták z čeledi mandelíkovitých. Je blízce příbuzný s vlhou.

Popis

Manelík hajní je velký asi jako kavka, dorůstá přibližně 29 - 32 cm, váží kolem 180 g a v rozpětí křídel měří 52 – 58 cm. Je nádherně zbarvený, azurově modrý s červenohnědým hřbetem, pravoúhle zastřiženým ocasem, dlouhými křídly, silným zobákem a krátkýma nohama. Obě pohlaví se zbarvením neliší, mladí jedinci nemají břicho azurové, ale zelenohnědé. Při zpěvu vydává drsné zvuky: "Krak, krak, krak."

Rozšíření

Hnízdí v jižní, střední a jihovýchodní Evropě, západní a střední Asii a v severní Africe. Ptáci v srpnu až září na zimu migrují do východní Afriky, odkud se do střední Evropy začínají navracet obvykle během dubna.

Ekologie

Mandelík žije v řídkých lesích a lučinách. Živí se větším hmyzem, loveným za letu, méně také drobnými hlodavci, žábami a ještěrkami. Hnízdí jednou ročně, hnízdo si buduje během května v dutinách stromů (např. po datlech), norách a zdech opuštěných staveb. Žije zpravidla osaměle, pouze v jižní Evropě také v koloniích. Snáší 4-6 vajec, o krmení mladých se starají oba rodiče. Mandelík je poměrně hojně rozšířen, nicméně v posledních třiceti letech jeho populace dosti rychle klesá.

Jméno

České jméno mandelík vychází z faktu, že tento pták číhá na kořist na vyvýšených místech, jako stromech a sloupech. Na polích jej lidé nejčastěji pozorovali, jak sedí na postavených "panácích" neboli mandelech.


Podobná zvířata

Zdroje:  Wikipedie