Načítání obsahu, prosím počkejte
Luňák hnědý

Luňák hnědý

Latinský název:
Milvus migrans
Délka:
55-59 cm
Hmotnost:
900 g
Rozpětí křídel:
135-155 cm
Stav ohrožení:
Ohrožen

Luňák hnědý (Milvus migrans) je středně velký dravec z čeledi jestřábovitých obývající mírné a tropické části Eurasie a Austrálie, výjimečně se toulá až na Havajské ostrovy.

Popis

Se svou velikostí 55-59 cm, rozpětím křídel mezi 135-155 cm a hmotností kolem 900 g je o něco menší než luňák červený. Má dlouhý ocas, který není tak vidličnatý jako u již zmíněného luňáka červeného, dlouhá křídla a tmavohnědé peří s rezavým nádechem na spodní straně hrdla a břiše. Pohlaví se zbarvením neliší.

Chování

Jeho přirozeným biomem jsou lesy poblíž vody nebo bažiny, ale v poslední době se skvěle přizpůsobil životu ve městech a mnohdy ho můžeme spatřit i v hustě zalidněných oblastech. Živí se menšími živočichy, jako je hmyz, menší druhy ptáků a ryb, nebo mršinami, ve městech pak i zbytky z kuchyně. Patří mezi částečně tažné dravce. Evropští a středoasijští jedinci (poddruhy M. m. milvus, M. m. lineatus aj.) jsou tažní, ačkoli jedinci z teplejších oblastí, např. Indie (poddruh M. m. govinda) nebo Austrálie (M. m. affinis) jsou stálí. Létá s mírné lomenými křídly a ocas používá jako kormidlo. Hnízdí na stromech a často využívá opuštěná hnízda vran. Ročně má jeden vrh obsahující 2-3 vejce, která snáší během dubna a května. Rodiče na vejcích sedí zhruba 30 dnů a mláďata v hnízdě zůstávají po dobu 45 dnů po narození.

Ohrožení

Ačkoli nepatří luňák hnědý z celosvětového pohledu mezi nijak ohrožené druhy, ba naopak mezi málo dotčené, v České republice jde podle vyhlášky 395/1992 Sb. o kriticky ohrožený a přísné chráněný druh. Je ohrožován především ničením hnízdišť a přirozeného biomu.

Poddruhy

U luňáka hnědého rozeznáváme 6 poddruhů: - Milvus migrans migrans - Evropa a západní Asie - Milvus migrans lineatus - Dálný východ - Milvus migrans govinda - Afrika, jižní Asie, Austrálie - Milvus migrans parasiticus - střední Afrika - Milvus migrans affinis - Austrálie - Luňák egyptský (Milvus migrans aegyptius) - severní Afrika


Zdroje:  Wikipedie