Načítání obsahu, prosím počkejte
Lori rudopáskový

Lori rudopáskový

Známé také jako:
lori mnohobarvý rudopáskovaný;lori rudopáskový
Latinský název:
Trichoglossus haematodus rubritorquis
Délka:
26 cm
Stav ohrožení:
Neohrožen

Lori mnohobarvý rudopáskovaný (Trichoglossus haematodus rubritorquis) je členem čeledě papoušků loriovytých. Je představitelem velmi početného druhu, rozšířeného od ostrova Bali a Malých Sund až do Austrálie včetně Tasmánie, na Moluky, Novou Guineu, Bismarckovo souostroví, Novou Kaledonii a další okolní ostrovy. Na tomto obrovském území vytváří celkem 21 poddruhů. Některé mají břicho fialové až tmavomodré a hlavu šedomodrou až zelenavou. Dosahuje délky 26 cm.

Chov

Místy je tento papoušek velice hojný a v turistických oblastech se stal oblíbenou atrakcí. Každé dvě hodiny se na vyhrazeném místě loriům předkládá potrava a papoušci se sem pravidelně sletují z celého širokého okolí po tisících. Dokonce zkrotli tak, že sedají turistům na ramena nebo na ruce a dávají se jimi krmit i fotografovat. Tito "duhoví papoušci" (v angličtině se označují jako Rainbow Lorikeet) se také hojně chovají v zajetí, ovšem právě poddruh rudopáskový se nyní již nedováží, a proto ho vidíme zřídka. Odchov se podařil v r. 1910 v Londýně a později ve Francii, Austrálii, Belgii, USA a v Holandsku, většinou v zoologických zahradách.

Život zvířete

Lori mnohobarví se živí pylem, nektarem z květů, šťávou z ovoce, drobnými semeny a hmyzem. Samice snáší do stromové dutiny dvě až tři vejce, na nichž sedí 25 dní. Mláďata hnízdo opouštějí po dvou měsících.


Zdroje:  Wikipedie