Načítání obsahu, prosím počkejte
Listonoh jarní

Listonoh jarní

Latinský název:
Lepidurus apus
Délka:
3-5 cm
Stav ohrožení:
Ohrožen

Listonoh jarní (Lepidurus apus) je další příbuzný Listonoha amerického, podobá se však více Listonohu letnímu. Přibližná velikost je okolo 3 - 5 cm.

Popis

Tělo je kryto krunýřem, který je v zadní části vykrojen. Ve středu přední části krunýře je oční políčko. Na spodní straně je několik párů lupenitých nožek. Za posledním párem noh jsou dva váčky vajíček. Poslední zadečkový článek je zakončen typickou ploutvičkou, která je mezi dvěma dlouhými štěty. Zbarvení je hnědé až šedavé, někdy s naznačeným mramorováním.

Objevitel

Za objevení tohoto druhu vděčíme švédskému botanikovi Carlovi von Linné.

Výskyt

Obývá stojaté vody, většinou zátopová území řek, hlavně v nížinách, které mají teplotu pod 15 °C.Je aktivní od března do května. Žije v holarktických oblastech, neotropických oblastech, australských oblastech.Listonoh jarní je však u nás kriticky ohroženým druhem a je zvlášť chráněný! Proto se neuvádí přesná místa jeho výskytu a setkání s ním je u nás velmi ojedinělé. Z toho co víme,tak u nás žije přibližně v Polabí, Pomoraví a na jižní Moravě. Na podobné lokality jsou však vázány další ohrožení živočichové,Žábronožka sněžní (Eubranchipus grubii),Žábronožka letní (Branchipus schaefferi) a Škeblovka (Limnadia lenticularis).


Zdroje:  Wikipedie