Načítání obsahu, prosím počkejte
Listonoh americký

Listonoh americký

Latinský název:
Triops longicaudatus
Délka:
60 mm

Listonoh americký (Triops longicaudatus) je až 60 mm dlouhý korýš s tělem chráněným hnědým až hnědožlutě zbarveným krunýřem (někdy vybarvený i pestřeji), tvarem poněkud připomínající trilobita - proto se mu také někdy přezdívá živoucí fosílie. Kůži,kterou je opatřen musí v prvních týdnech svého života velmi často a později už jen občas svlékat,kvůli růstu těla. Pokud Listonoha chováte,budete proto takovéto zbytky na dně nacházet. Na hlavě má tři oči,z nichž jedno reaguje na světlo a pomáhá listonohovi pohybovat se za světlem. Listonoh se pohybuje pomocí 140 nohou (také jimi dýchá) a dlouhého ocasu rozděleného do vidlice.Listonohové jsou blízce příbuzní krabů a krevet (přibližně i podle tvaru těla). Je všežravec. Pokud ho chováte v akváriu,můžete ho krmit krmením pro rybičky,nebo jemně nastrouhanou mrkví či jablky. Všechno jídlo ale musí být řádně rozdrceno! Listonoh sám se chová pro užitek jako návnada pro ryby na rybaření.

Kde žijí

V přírodě žije listonoh v malých vodních nádržích s čerstvou ,klidnou vodou,které nejsou příliš hluboké a obsahují teplou vodu.(někdy však žijí i v bahnité či hluboce zakalené vodě) Volně plavou,ale často klesají a ponořují se na dno nádrže,kde později nakladou vejce.Jsou výbornými a rychlými plavci.Pokud chcete chovat listonoha doma v akváriu (jako ostatní rybičky),musí mít voda teplotu cca 20°C až 28°C.Přežije však i vodu pod 20°C,ale není to nejlepší. Průměrně při ideálních teplotách a dostatečném krmení se listonoh může dožít až 2 měsíců.

Historie druhu

Listonohové se na Zemi poprvé objevili před cca 200 miliony lety,v době druhohor,v době plazů a dinosaurů (je to jeden z nejstarších živočichů na zemi).Žijí téměř na všech kontinentech v odlišných velikostech a barvách.Jen ne už v tak hojném počtu jako tomu bylo předtím. I tak je zázrak,že se Listonohé na Zemi udrželi mezi miliony jinými druhy až dodnes. Mezi další druhy Listonohů žijících u nás můžeme zařadit např. Listonoha letního nebo Listonoha jarního. Listohoh letní je na rozdíl od Listonoha amerického až přes 10 cm dlouhý a kriticky ohrožený (u nás). Proto se místa výskytu Listonoha letního příliš neuvádí.

Rozmnožování

Rozmnožuje se sexuálně, jako hermafrodit i parthenogenezí. Korýš se líhne z vajíček, která se zalijí vodou a do několika hodin se vykulí malí jedinci, kteří velmi rychle vyrostou a již asi za 9 dní jsou schopni rozmnožování. Listonoh svá vajíčka nosí pod krunýřem u nožiček. Vajíčka listonoha vydrží mráz i sucho po dobu delší než 30 let. Stádium,kdy vajíčka nedotčená někde leží se nazývá diapauza.


Zdroje:  Wikipedie