Načítání obsahu, prosím počkejte
Lín obecný

Lín obecný

Latinský název:
Tinca tinca
Délka:
35 55cm
Hmotnost:
0,4-3 kg

Lín obecný (Tinca tinca) je nedravá ryba z čeledi kaprovitých.

Vzhled a velikost

Lín obecný je kaprovitá ryba střední velikosti s několika nezaměnitelnými znaky. Především jsou to velmi jemné a hluboko vrostlé šupiny nazelenalé barvy, která na bocích a břiše přechází do světle žluté. Dalším znakem jsou černé a oblé ploutve a oční duhovka zbarvená do oranžova. Délka břišních ploutví je jednoduchý rozpoznávací znak pohlaví — samci mají tyto ploutve delší, sahají až k řitnímu otvoru. Lín dorůstá obvykle do délky 35 cm a hmotnosti 0,4–0,80 kg. Největší exempláře však mohou měřit až 55 cm a vážit kolem 3 kg.

Rozšíření a ekologické nároky

Lín je typickou rybou stojatých a pomalu tekoucích vod. Vyhledává především zarostlé, bahnité partie s klidnou a prohřátou vodou. Je poměrně nenáročný na obsah kyslíku ve vodě. V České republice zřejmě neexistuje lokalita, kde by byl lín skutečně hojný, početnější je jen v Polabí a na Jižní Moravě.

Způsob života a potrava

Lín je značně uzpůsobený k životu v mělkých zarostlých vodách. Je také schopný přežít pod silnou vrstvou ledu. Je to všežravec, živí se především bezobratlými (larvami hmyzu, plži atd.) a vodními rostlinami.


Zdroje:  Wikipedie