Načítání obsahu, prosím počkejte
Letucha malajská

Letucha malajská

Latinský název:
Cynocephalus variegatus
Délka:
40 cm
Hmotnost:
0,9-2 kg
Délka březosti:
60 d

Letucha malajská, resp. letuška indická (Cynocephalus variegatus) je zvláštní noční savec z čeledi letuchovitých.

Synonyma

- Galeopithecus natunae - Galeopithecus tellonis - Galeopithecus variegatus - Galeopterus abbotti - Galeopterus lautensis - Galeopterus variegates - Galeopterus variegatus

Popis

Letucha malajská má štíhlé tělo dosahující délky přibližně 40 cm, z toho ocas tvoří mnohdy více než polovinu. Hmotnost je v rozmezí 0,9 - 2 kg. Hlava je malá, má malé zakulacené uši a tupý čenich a velké kulaté oči. V dolní čelisti mají zvláštní hřebínkovité řezáky. Jemná srst má hnědošedou barvu se světlejšími skvrnami na hřbetě. Nápadná je rovněž osrstěná blána táhnoucí se od krku přes končetiny až k ocasu sloužící jako padák umožňující letuše klouzavý let mezi stromy až na vzdálenost přesahující 100 m. Prsty jsou opatřeny ostrými drápky, díky kterým se udrží na kmenech a větvích stromů.

Areál rozšíření

Státy jihovýchodní Asie, včetně Sundských ostrovů.

Potrava

Letucha malajská je býložravá - žere ovoce, mladé výhonky rostlin, pupeny i některé květy.

Rozmnožování

Letucha rodí velmi malá a nevyvinutá mláďata po 60 dnech březosti, podobně jako u vačnatců. Prvních 6 měsíců života mláďata žijí na matčině břiše. Ta je přenáší a chrání v jakémsi vaku, který vytvoří stočením ocasu a létací blány. Mláďata rostou velmi pomalu, teprve ve dvou nebo třech letech dorostou do plné velikosti.


Zdroje:  Wikipedie