Načítání obsahu, prosím počkejte
Lesklice skvrnitá

Lesklice skvrnitá

Latinský název:
Somatochlora flavomaculata
Délka:
34-40 mm

Lesklice skvrnitá (Somatochlora flavomaculata) je druh vážky z podřádu šídel. Vyskytuje se ve velké části Evropy, kde je na většině území ohrožená. V celém Česku je to vzácný druh. Je zapsaná v červeném seznamu ohrožených druhů bezobratlých ČR jako druh ohrožený.

Popis

Zadeček lesklice skvrnité má délku 34-40 mm. Hruď má zelenou s kovovým leskem. Oči jsou lesklé, na temeni se dotýkají v přímce. Na čele mezi očima má dvě nespojené žluté skvrny. U základny zadních křídel může mít malé nažloutlé skvrny, mimoto jsou křídla čirá. Nohy má černé. Zadeček je velmi tmavě zelený s bronzovým leskem se žlutými skvrnami na boku pátého až osmého článku. Nymfa (larva) je dlouhá až 21 mm. Na těle je ochlupená. Na hřbetě zadečku má trny a na boku 9. článku má i boční trny.

Způsob života

Vajíčka i nymfy mohou přečkat několik týdnu sucha. Nymfa se vyvíjí až 4 roky. Dospělci létají od května do srpna. Vyskytují se v nížinách na zarostlých bažinatých či rašelinných vodách. Samičky snáší vajíčka za kolébavého letu na bahnitou mělčinu.


Zdroje:  Wikipedie