Načítání obsahu, prosím počkejte
Leguán černý

Leguán černý

Latinský název:
Ctenosaura similis
Délka:
100 cm
Délka života:
20 r

Leguán černý (Ctenosaura similis) je méně častěji chovaný druh leguánů. Jedná se však o velmi zajímavé ještěry, kteří mohou být chováni ve společnosti leguánů zelených. Dospělí samci bývají teritoriální vůči samcům stejného druhu, proto se k chovu nejlépe hodí skupina jednoho samce a více samic.

Statut ochrany

Není chráněn.

Rozšíření

Střední a Jižní Amerika (od Mexika po Panamu).

Biotop

Sušší porosty tropického lesa, zdržuje se převážně vysoko ve větvích stromů, denní aktivita.

Velikost

Do 100 cm.

Délka života

Okolo 20 let

Reprodukce

Samice kladou až 80 vajec s měkkou skořápkou. Inkubace při 29°C trvá přibližně 80-100 dnů.

Teplota

Teplota vzduchu v teráriu 25-28°C. Nutná jsou lokální výhřevná místa, kde teplota dosahuje až 45°C. Tato místa nejsnáze vytvoříme pomocí bodových žárovek. Noční pokles na pokojovou teplotu.

Vlhkost

Cca 50-70% přes den, 80-90% v noci.

Osvětlení

Je nutná vysoká intenzita světla. Vhodné jsou zářivky, ideálně Arcadia D3 nebo podobné. Pro vytvoření optimálních světelných podmínek se nejlépe hodí metal halidové osvětlení, které rovněž dodává dostatek UV záření. Ctenosaura similis potřebuje opravdu silné osvětlení terárií, proto lze doporučit lampy HQI nebo zářivky typu T5. Je třeba mít na paměti, že bez správného osvětlení budou leguáni strádat, neprojeví se naplno jejich zbarvení a nebudou se správně vyvíjet.

Substrát

Vlhký, kyprý substrát, např. Jungle Bedding nebo Cannabis Bedding, pokrytý drcenou kůrou.

Vybavení terária

Množství silnějších, horizontálně orientovaných větví. Vhodné je i korkové pozadí, po kterém leguáni často šplhají. Množství vyvýšených odpočinkových míst nejsnadněji vytvoříme pomocí korkových kmenů. Větší miska na vodu nebo bazének budou zvířaty často využívány. Terárium můžeme osadit živými nebo umělými rostlinami, popř. zakomponovat do interiéru xaxim.

Velikost terária

Min. 150 × 80 × 150 cm pro jeden pár, větší terárium je výhodou.

Potrava

Krmíme živým hmyzem (cvrčci, švábi, mouční červi apod.), popř. konzervovanými krmivy pro hmyzožravé plazy. Krmný hmyz vždy posypeme vhodným minerálním přípravkem. Je dobré mít v teráriu neustále malou misku s drcenou sépií, abychom předešli nedostatku vápníku.


Zdroje:  Wikipedie