Načítání obsahu, prosím počkejte
Kvakoš noční

Kvakoš noční

Latinský název:
Nycticorax nycticorax
Délka:
58-65 cm
Hmotnost:
340-800 g
Rozpětí křídel:
90-100 cm

Kvakoš noční (Nycticorax nycticorax) je středně velká volavka.

Popis

Je velký přibližně jako vrána, dorůstá 58 - 65 cm, váží 340 - 800 g a v rozpětí křídel měří 90 - 100 cm. Má zavalité, převážně šedě zbarvené tělo, černé temeno, zátylek a hřbet, několik výrazných bílých zátylkových per, krátké žlutě zbarvené končetiny s dlouhými prsty, tmavý zobák a jasně červené oči. Obě pohlaví jsou zbarvena stejně, mladí ptáci jsou hnědí s bílým skvrněním.

Rozšíření

Kvakoš noční má velmi rozsáhlý areál rozšíření, je zastoupen na všech světových kontinentech s výjimkou Austrálie a Antarktidy a je vůbec nejrozšířenějším a pravděpodobně i nejhojnějším zástupcem volavek. Vyskytuje se ve dvou poddruzích, první, N. n. nyctiorax, obývá Evropu, Asii a Afriku, druhý, N. n. hoactli, hnízdí v Severní a Jižní Americe od Kanady až po Patagonii. Je částečně tažný, ptáci ze Severní Ameriky zimují v Mexiku, na jihu Spojených států a v Karibiku, jedinci z Eurasie se na zimu stahují do tropické Afriky a jižní Asie. Značně kolísavě bývá několik hnízdících párů zaznamenáno také na území České republiky, obvykle 300 - 370.

Ekologie

Mimo hnízdní období se kvakoš noční zdržuje samotářsky. K životu preferuje hustě porostlé, sladké, slané i poloslané močály, bažiny, jezera a podmáčené louky, v poslední době proniká čím dál častěji i do samotných center měst. Přes den obvykle odpočívá ve větvích stromů nebo v keřích a za potravou se vydává zejména za soumraku a v noci. Na kořist, kterou dokáže pomocí svého vynikajícího zraku zaregistrovat i ve tmě, číhá podobně jako většina ostatních volavek „ze zálohy“, nehybně stojí na březích vod, vyčnívajících kamenech nebo větvích a vyhlíží zejména menší ryby, korýše, žáby, vodní hmyz a malé savce, kterých se zmocňuje rychlým pohybem krku. Často se ozývá velmi hlubokými chraplavými zvuky připomínajícími volání havrana. Kvakoš noční hnízdí v menších koloniích, často v přítomnosti jiných brodivých ptáků. Místo k hnízdění, které bývá v rákosí, na stromech nebo v křovinách, vybírá samec, na jednom stromě může být přitom až 12 hnízd. Samice do nově postaveného hnízda následně klade přibližně 3 - 8 nazelenalých vajec, na kterých sedí 24 - 26 dní. Na jejich inkubaci i na následné péči o mláďata se podílí oba rodiče.

Zajímavosti

Latinský (vědecký) název kvakoše nočního, Nycticorax, v překladu do češtiny doslova znamená "noční havran". Tento poněkud neobvyklý název vznikl na základě jeho výrazného chraptivého hlasu.


Zdroje:  Wikipedie